İnsan vücudu virüs savar gibi çalışıyor

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   825   /   09 Mayıs 2015, Cumartesi

Aa
 Yazdır

Bir insan vücudunda günde bir milyon kanser hücresi oluşuyor. Bunlarla savunma hücrelerimiz savaşıyor ve yok ediyor

Vücudumuzdaki savunma sistemleri canlı olursa, sağlıklı oluruz

  

Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve İmmuno-Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, savunma sisteminin insan vücudundaki günlük bir milyon kanser hücresini savaşıp yok ettiğini belirterek, immüno-onkoloji yöntemiyle "T hücreleri"nin etkinliğinin artırılmasının amaçlandığını söyledi.

"Bir insan vücudunda günde bir milyon kanser hücresi oluşuyor. Bunlarla savunma hücrelerimiz savaşıyor ve yok ediyor" diyen Çelik, imalat hatası hücrelerin de apoptoz (hücre intiharı) yoluyla öldüğünü vurguladı.

Savunma hücrelerinin işlevini gereği gibi yerine getirememesi ve kanser hücrelerinin çoğalmaya devam etmesi halinde kanser oluştuğuna dikkati çeken Çelik, "Bu noktada oluşan kanser hızla yayılabiliyor ve sonunda da 'metastaz' dediğimiz son evreye geliniyor" bilgisini paylaştı.

Çelik, bu nedenle kanserden korunmada ve savaşta vücudun savunma hücrelerinin önemli rol üstlendiğini dile getirerek, son yıllarda tedavide bağışıklık sistemin güçlendirilmesinin üstünde durulduğunu söyledi.

"Tümörle savaşan T hücreleri etkinleştiriliyor"

Çelik, immüno-onkoloji alanında özellikle son 30 yıldaki çalışmaların immün (bağışıklık) sistemin tümör hücrelerini tanıyabildiğini ve yok edebildiğini ya da uzun süreli kontrol altında tutabildiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Bağışıklık sistemine ait T hücrelerinin "immüno-onkoloji" denilen yöntemle daha fazla etkinleştirildiğini aktaran Çelik, "Bu yöntemle tümörü tanıyıp yok etmesi gerektiği halde gözden kaçıran 'T hücreleri'nin etkinliğinin artırılması ve vücuttaki tümörlerin yok edilmesi sağlanıyor" ifadesini kullandı.

Bu yöntemin uygulandığı tedavi modelinde kullanılan ilaç sayısının 3'e çıktığını belirten Çelik, kanser tedavisinde etkili sonuçlar alınmasının öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

  

İlişkili İçerikler

Daha fazlası için tıklayın.

Yorumlar