Her evde sohbet kültürü oluşturulmalı

Halis Bilgi

  /   622   /   19 Mayıs 2015, Salı

Aile akademisi
 Yazdır

"Siz korumazsanız çocuklarınız bilgili ya da bilgisiz, bilinçli ya da bilinçsiz, ama sorumsuz kişi ve kitlelerin elinde haz simsarlarının bir oyuncağı olacaktır"

Yasin Kuruçay: Her evde sohbet kültürü oluşturulmalı

  

Aile Akademisi Derneği Başkan Yardımcısı Yasin KURUÇAY Balıkesir’de faaliyet gösteren Balıkesir İrfan Derneği’nin düzenlediği programda “ Mutlu Aile, Erdemli Nesiller ” konulu bir seminer verdi.

Aileler üzerindeki tehlikelere değinerek seminere başlayan Kuruçay, “son on yılda ülkemizde yaklaşık 1.300.000 aile boşandı. Küresel güç odakları artık bizi değil çocuklarımızı ve onların geleceğini etkilemek için proje üretiyor dedi.” dedi. Ülkemizde ve dünyada artan boşanma oranları, aile içi sorunlar ve buna bağlı olumsuzluklara değinen Kuruçay, günümüzdeki eğitim anlayışlarının insan anlayışlarının derinlikten uzak bir şekilde ve onu hayvanla kıyaslayarak oluşturulduğunu ifade etti. Düşünen hayvan, üreten hayvan gibi tanımların küçük kâinat olan insanı anlamakta ve ona dair sahici bir çözüm ve eğitim anlayışı üretmede başarılı olmadığını ve olamayacağını ifade ederek sözlerini sürdürdü.

İnsanı ait olduğu değer dünyasından ayrı bir şekilde tanımlayan eğitim anlayışlarının insana ait sahici bir eğitim planı ve süreci oluşturamadığı ifade eden Yasin Kuruçay eğitim sistemindeki, toplumdaki ve ailelerimizin içindeki tehlikeleri sırasıyla ifade etti.

Yasin Kuruçay eğitime verilen önemin gittikçe arttığı söylenmesine ve bunca projeye rağmen neden hala sorunların da büyük bir hızla arttığını düşünmemiz gerektiğini ifade ederek konuşmasına devam etti. Dünyada ve ülkemizde halen uygulanan eğitim anlayışlarının geleneği, ahlakı ve değeri dışlayıcı ve önemsemeyici olduğunu eğitim programlarından örnekler vererek gösteren eğitimcimiz eğitim sistemimizin ciddi bir revizyona gitmesi gerektiğini, değer ve ahlak eksenli bir olmadıkça yaşadığımız sorunların çözülemeyeceğini ifade etti.

Ailelerin yaşadığı alkol, uyuşturucu, internet, televizyon gibi olumsuzlukların sorun değil sonuç olduğunun söylendiği seminerde asıl sorunun materyalist, haz ve dünya yaşamı merkezli batılı paradigmada olduğu ifade edildi.

Ailelerin çocuklarıyla olan iletişim türlerinin örneklerle anlatıldığı seminerde Mutluluk ve Değer Merkezli Yaklaşımın mutlu aileler ve erdemli nesiller yetiştirmenin en önemli yolu olduğu ifade edildi. Bu yaklaşımda aşağıdaki temel başlıkların önemli olduğu vurgulandı:

  • Çocuklara amaç bilinci kazandırılmalı,
  • Çocuklara onların hayranıymışız gibi star muamelesi yaparak iletişime geçilmemeli,
  • Onlarla sağlıklı bir iletişim kurulmalı,
  • Her evde sohbet kültürü oluşturulmalı,
  • Hataları yargılayıcı değil, çocuğun olayı analiz ederek ve eleştirel bir gözle görmesi sağlanmalı,
  • Çocuklar sokağın insafına bırakılmamalı,
  • Ailelerin sahip olduğu değerler evde sık gündem yapılmalı,
  • Ailelerde zaman zaman sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili özel toplantılar yapılmalı,
  • Kendine/egosuna değil, değerlerine güvenen bir nesil yetiştirilmeli.

“Her ev bir okul, her oda bir sınıf” sloganıyla her ev yeni bir eğitim sisteminin temellerinin atıldığı bir yer olmalıdır, diyen Yasin Kuruçay, bu sistemin evlerde nasıl uygulanacağını somut örneklerle ifade etti.

"Siz korumazsanız çocuklarınız bilgili ya da bilgisiz, bilinçli ya da bilinçsiz, ama sorumsuz kişi ve kitlelerin elinde haz simsarlarının bir oyuncağı olacaktır" diyen Kuruçay seminerin sonunda velilerden gelen sorulara cevap vererek semineri bitirdi.


  

Yorumlar