Evlilikte çiftlerin ortak çıkmazları

Dünya Ailesi - Örnek

  /   464   /   26 Mayıs 2015, Salı

 Yazdır
Karşılıklı sevgi unsurunun dışındaki nedenlerle evlenen çiftlerin evliliklerinde bazı sorunlar yaşamaları kaçınılmazdır. İşte o ortak çıkmazlar...

  

İlişkiler konusunda farklı bakış açılarını yansıtan yazılarıyla dikkat çeken Uzman Hipnoterapist, Sosyolog ve Psikolog Gani Eser bu kez evlilikler konusunda görüşlerini açıkladı.

Evlilik iki bireyin biz olabilme sanatıdır. Tek başına yaşamaya alışmış olanlar kadar ailesinin yanından ayrılmayanlar için de zor bir süreçtir başka biriyle aynı evi paylaşmak.

Yaşamımıza yön veren, seçimlerimizi belirleyen alışkanlıklarımız uzun yıllar boyunca şekillendiği için değiştirilmesi sanıldığı kadar kolay olmaz. Bizim toplumumuzda istisnalar dışında evlilik öncesi dönemde birlikte yaşama imkânı olmadığından; düğünden sonraki günün sabahı, çiftler için zor bir sınavın başlangıcı gibidir. 

Evliliğe yüklenen anlam her birey için farklıdır. Olması gereken; bir arada olarak mutluluğu çoğaltmak, bir yuva kurmak, dünyaya çocuk getirmek için koşulları sağlamak olmalıdır. Ancak; kadının ekonomik özgürlüğünün olmadığı durumlarda baba evindeki baskıdan kurtulmak için seçici olmadan karşılarına çıkan ilk fırsatı değerlendirmek için evlenenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur maalesef.

Erkek için de benzer nedenler olabilir. Babasının baskın olduğu aile yapısından uzaklaşıp kendi reisliğini ilan edebilmek için bir an önce evlenme kararı verebilir delikanlılar. Toplumsal baskı da askerliğini yapan gencin bir an önce baş göz edilmesi yönünde olunca hızlı bir süreçten sonra evlilik akdi gerçekleşir.

Özellikle kadınların evde kalma korkusuyla, yirmili yaşlarının sonuna doğru verdikleri sağlıksız bir kararla; aslında yaşam görüşleri birbirine hiç uymayacak birinin teklifine evet demeleri olasıdır. Erkekler için de kırklı yaşların yaklaşması benzer bir sonuca yol açabilir.

Evlilik sırasında yapılan hatalar

Birbirlerini sevdikleri için evlenen çiftler, önceki yaşamlarındaki bireysel alışkanlıklarından vazgeçme, eşlerinin ailelerini ve arkadaşlarını kabullenme konusunda sorun yaşayabilirler. Zamanla, sevgi ile aşılacak bu durumlar, evliliğin daha sağlam bir zemine oturmasını sağlayacaktır.

Zorunluluklar nedeniyle gerçekleşen evliliklerde ise durum karışıktır. Can kurtaran olarak görülen eş pozisyonunun farkına varırsa eşitsizlik ve tahakküm ortaya çıkabilir. Boşanma ve eskiden yaşadığı yere ve düzene dönme korkusu istemediği şeyleri yapmaya, katlanmaya, yaşam kalitesini düşürmeye neden olabilir.

Ortak çıkmazlar

Evlilik sanatını icra edebilmenin en önemli koşulu karşılıklı sevgidir. Bunun dışındaki nedenlerle evlenen çiftlerin şu sorunlardan en az birini yaşayacakları muhakkaktır:

- Eşlerin birbirlerini başka çiftlerle kıyaslamaları

- Birlikte vakit geçirecek uğraşılar bulamamaları ve cinselliği sevgi ile yaşamadıklarından bir taraf için eziyet haline gelmesi

- Olaylara kendi pencerelerinden baktıkları için empati kuramamaları, her olayda kendilerini haklı görmeleri

- Eşlerinin ailelerine ve arkadaşlarına karşı düşmanca bir tutum oluşturmaları

- Yapılan en ufak bir hatayı bile büyütmeleri, her fırsatta hatırlatmaları

- Sorumlulukların adil olarak dağılamaması nedeniyle bir tarafın aşırı yıpranması ve yaşam kalitesinin düşmesi

- Birbirlerinin özel yaşamları olabileceğini kabul etmemeleri; özel zevklerine vakit ayırmalarına izin vermemeleri

- Karşılıklı olarak söylemleri ile eylemlerinin tutarsız olması, bugün söylediklerinin tam tersini yarın yapmaları

- Bir aradayken başka, toplum içindeyken başka davranmaları

  

Yorumlar