2 – 3 Yaşındaki Çocuğunuzla Konuşurken dikkat edilmesi gereken noktalar

Halis Çocuk - Dünya Ailesi

  /   451   /   08 Haziran 2015, Pazartesi

 Yazdır
Bu yaşta çocuğunuzla iletişim kurmanız onu konuşmaya teşvik etmenizden ibarettir. Büyük ihtimalle 200 – 500 kelime bilmekte ve hepsini aynı rahatlıkla kullanamamaktadır.

  

Bu yaşta çocuğunuzla iletişim kurmanız onu konuşmaya teşvik etmenizden ibarettir. Büyük ihtimalle 200 – 500 kelime bilmekte ve hepsini aynı rahatlıkla kullanamamaktadır. Sizinle ve başkalarıyla ne kadar çok konuşursa o kadar kendine güveni artacak ve daha akıcı konuşacaktır. Eğer çocuğunuzun dil becerilerini genişletmesi için ona yardımcı olursanız bundan hemen faydalanacaktır.

Açıklamayı Sürdürün: Hareketleri hakkında düşünmeyi ve anlamayı öğrenmesi için onun ne yaptığını tarif etmenize ve yansıtmanıza hala ihtiyacı vardır. Örneğin ; ‘ bisikletini çok hızlı sürüyorsun demek ki parka da çok hızlı gidebilirsin.’

Basite İndirgeyin: Çocuğunuza bir şeyi tarif ettiğinizde ya da bir talimat verdiğinizde mümkün olduğu kadar açık olun ki kendisinden ne beklendiğini ve neler yaşamakta olduğunu kavrasın. ‘ Kaydıraktan ne kadar hızlı kaydın. Aferin. ‘

Tarif Etmesi İçin Yüreklendirin : Size verdiği bilgilerle kelime hazinesini artırabilirsiniz. Her şeyi ayrıntılı bir şekilde açıklayın. Ve onu da kendisini ifade etmesi için yüreklendirin.

Sorular Sorun : Dil becerilerini harekete geçirmek için bildiği şeyler hakkında sorular sorun ama onu bunaltmayın. Açık sorular onu konuşmaya teşvik eder : ‘ En çok hangi yemeği seviyorsun ? ‘ gibi sorular onun kendisini ifade etmesine olanak tanır.

Geçmiş , Gelecek ve Şimdiki Zaman Kullanın : Çocuğunuz artık çok daha iyi bir zaman kavramına sahiptir. Ama hala bugün , dün ve yarını karıştırabilir. Sizin sorularınıza ve anlattıklarınıza kendi deneyimlerini ekleyerek öğrenmesini hızlandıracaktır.

İlişkilerden Bahsedin : Çocuğunuz bir anne , babası ,varsa kardeşleri veya büyükanne ve büyükbabası olduğunu bilmektedir. Sizin onlarla ne gibi bir bağınız olduğu, teyzeler , amcalar ve kuzenlerin bu ilişkinin neresinde olduğu hakkında konuşmanız çocuğunuzun aile kavramını pekiştirmesine ve aidiyet duygusunu geliştirmesine yardım eder.

Duygularını Anlamasına Yardım Edin : Ne hissettiğini tarif edebileceği kelimeleri ona siz öğretin. ‘ Çok mutlu görünüyorsun. Bunlar gerçekten keyifli duygular değil mi ? ‘ gibi sorularla hislerini anlamasına ve anlatmasına yardım edin.

  

Yorumlar