Çocukların Diş Çıkarma Döneminde Yapmanız Gerekenler

Halis Çocuk

  /   326   /   12 Haziran 2015, Cuma

 Yazdır
Bebeğin diş etlerine hafif basınç uygulanması genellikle rahatlatıcı etki yaratır. Bu yüzden birçok doktor temiz bir parmak ile diş etlerinin hafifçe ovalanmasını veya çocuğun temiz bir havluyu ısırmasının sağlamayı önerir.

  

Evde Tedavi

  • Bebeğin diş etlerine hafif basınç uygulanması genellikle rahatlatıcı etki yaratır. Bu yüzden birçok doktor temiz bir parmak ile diş etlerinin hafifçe ovalanmasını veya çocuğun temiz bir havluyu ısırmasının sağlamayı önerir.
  • Acı, beslenme problemlerine yol açıyorsa bazen farklı şekildeki bir emzik veya bardak rahatsızlığı azaltarak beslenmeyi rahatlatabilir.
  • Soğuk cisimler de iltihaplanmayı azaltabilir. Tecrübeli ebeveynler bu amaçla soğuk havluların kullanılmasını keşfetmiştir. Çok soğuk cisimleri uzun süre boyunca diş etlerine temas ettirmekten kaçının. Ayrıca hiçbir zaman çocuğun ağzına boğulmaya yol açabilecek bir şey koymayın.
  • Ağrı kesicilerin kullanımı tartışmalıdır.
    • Diş etlerine yerleştirilebilecek ilaçlar: Diş etlerini geçici olarak uyuşturan maddeler içeren bazı reçetesiz ilaçlar ağrının geçmesine yardımcı olmak üzere doğrudan diş etlerine koyulabilir. Kısa süreli olarak etkili olabilirler ancak birçok çocuğun sevmediği bir tat ve his verirler. İlacın boğazı uyuşturmasından kaçınılması önemlidir zira normal öğürme refleksine müdahale ederek akciğerlere yiyecek kaçmasına sebep olabilir. Bu yüzden birçok doktor bu tür ilaçların kullanımını önermemektedir.
    • Ağrıyı azaltmak üzere ağız yoluyla alınan ilaçlar: Asetaminofen veya ibuprofen de ağrının geçirilmesine yardımcı olabilir. Diğer evde tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı zamanlarda, yalnızca birkaç kere kullanılmalıdırlar. Diş çıkarma sebebiyle fazla ilaç verilmemesine dikkat edilmelidir. İlaç, bilinmesi önemli olabilecek bir ateşin fark edilmemesine sebep olabilir. Çocuğunuza aspirin içeren ürünler vermeyin.
  

Yorumlar