Çocuklarda öz güveni geliştirin

Örnek - Popüler Haber

  /   392   /   29 Mayıs 2014, Perşembe

 Yazdır
Çocuklarda kendi başlarına iş başına sponten davranışları destekleyip geliştirmek gerekir

  

Bireylerin ruh sağlığı için büyük önem taşıyan spontanite ile yaratıcılığın çocuk yaşlarda sahip olunan ve gelişen özellikler olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ebeveynlere “Çocuklarınızın spontan davranışlarını cesaretlendirin. Bu konuda cesaret görmeyen çocukların doğuştan gelen yeteneklerinde azalma olur ayrıca kendini ifade edebilmek için başka çözümler arayarak saldırganlaşır, tik, alt ıslatma gibi sağlıksız tutumlar geliştirebilir” uyarısı yaptı.

Çocukların kendini ifade etme becerisi kazanması, güveninin artması, çevresiyle sağlıklı ilişkiler kurması konusunda yöntem arayışında olan ebeveynlere ‘Psikodrama’yı öneren Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Psikolog ve Psikodrama Terapisti Arzu Aydın Koç, “Psikodramanın temel kavramlarından biri olan spontanite, eski ve yeni durumlara, yeni ve uygun tepkiler verebilme becerisidir; aynı zamanda yaratıcılığımızı gösterebilme aracıdır. Çocuklar doğdukları andan itibaren birçok spontan davranışta bulunur ve bu yolla çevresine duygularını, ihtiyaçlarını iletir. Ebeveynlerin çocuğun spontan davranışlarını cesaretlendirmemesi durumunda doğuştan gelen bu yetenekte azalma olur. Çocuklar da eylem açlıklarını gidermek, kendilerini ifade etmek için başka çözümler arayabilir. Öfkeli davranışlar, korku ile kaygının gelişmesine bağlı olarak tikler, alt ıslatma gibi sağlıksız tutumlar oluşabilir. Psikodrama yöntemiyle bu sorunların iyileşme süreci hızlandırılabilir" dedi.

Gerçeği yeniden canlandırarak keşfetme!
Dr. Jacob Levi Moreno tarafından kurulan ve gücünü insandaki yaratıcılık, spontanlık ve eylemden alan bir grup psikoterapi yöntemi olan psikodramanın aslında gerçeğin yeniden canlandırılması yoluyla keşfedilmesi olduğunu belirten Koç, bu yöntemin faydaları hakkında şunları söyledi: “Çocuk Psikodraması ile çocukların uzman psikodrama terapistleri gözetiminde yaratıcılık ve rol repertuarları zenginleşir. Karşılaştıkları güçlüklerle, korku ve kaygılarla baş etmeyi öğrenir, sorun çözme becerisi kazanırlar. Çevrelerinde olup bitenlere karşı duyarlı bir tutum geliştirirler, konsantrasyon güçleri artar. Çocuk Psikodraması gruplarıyla çocukların kişilik ve duygu gelişimleri yükselir. Kendini doğru ve etkili ifade etme, öfke kontrolü, girişkenlik, empati gibi beceriler kazanılar.”


İdeal yaş 6-10 yaş arası
Psikodrama yönteminin çocuk üzerinde başarıya ulaşmasında uygun koşulların sağlanmasının önemini de hatırlatan Arzu Aydın Koç, şöyle devam etti: “Çocuk Psikodraması gruplarında çalışacak uzmanlar tarafından aile ve çocukla yapılacak öngörüşme sonrasında, çocuğun gruba uygunluğuna karar verilir. Yaş grubuna ve gelişim özelliklerine göre oluşacak grubun yaş kriteri belirlenir. İdeal yaş 6-10 yaş arasıdır ama bazen 5-11 yaş aralığı da olabilir. Grup oluşturulurken yaş yakınlığı, kişilik yapısı, gruba gelme nedeni, çocukların birbirlerini tanıyıp tanımamaları gibi konulara da özen gösterilir. Bir grupta en az 3, en fazla 6 çocuk bulunur. Ardından önce çocuklar hazırlanır. Terapist bir takım konuları gruba sunar veya çocukları önerilerde bulunmaları için cesaretlendirir. Daha sonra seçilen konu rol alma, rol değiştirme, ayna, eşleme gibi birçok psikodrama tekniğinden yararlanılarak çocukla birlikte çalışılır.”

  

Yorumlar