Sıcak havalar beyin kanamasını tetikliyor

Halis Sağlık

  /   343   /   21 Temmuz 2015, Salı

 Yazdır
Yüksek tansiyon hastaları, fazla kilolu bireyler, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar dikkat! Sıcak havalar beyin kanaması riskini artırıyor.

  

Sıcak hava ve güneş ışınları birçok rahatsızlığı tetiklerken, beyin kanaması riskini de artırıyor.Memorial Şişli/Ataşehir Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı,özellikle tansiyon sorunu olanları sıcak havalar ve güneş ışınlarından kaçınması gerektiği konusunda uyarıyor. Aşırı sıcaklar, yüksek tansiyon hastalarını ve fazla kilolu bireyleri daha fazla etkiliyor. Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesi, beyin kanamalarına neden olabiliyor. İleri yaş hastalığı olanlar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar için de aşırı sıcaklar, kısa süre dahi olsa büyük risk oluşturuyor. 

Vücudunuzu susuz bırakmayın

Sıcak havalarda beyin kanamasına neden olan en önemli faktörler ısı dengesinin bozulması ve vücudun susuz kalması. Gerekli tedbirlerin alınması, özellikle de vücudun su dengesinin korunması hayati önem taşıyor. Çay, kahve, asitli içecekler ve meyve sularının suyun yerini tutmadığı unutulmamalı. Gün içinde 2,5-3 litre su tüketilmesine özen gösterilmeli.

Bu belirtilere dikkat

Beyin kanamasının en bilinen belirtileri ise bulantı, kusma, şiddetli baş ağrısı, uyuşukluk, vücudun her hangi bir yerini hareket ettirememe, bilinç kaybı, uykuya eğilim ve konuşmada bozukluk. Bu şikayetler ile karşılaşıldığında kişi fazla hareket ettirilmeden kısa sürede tam donanımlı bir hastanenin acil servisine ulaştırılmalı. 

Önlem alın

Sıcak havalarda beyin kanaması riskini azaltmak için alınabilecek önlemler:

- Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik ulaştığı 10.00 – 16.00 saatleri arasında serin ortamlarda bulunmaya özen gösterilmeli.

- Güneşe çıkılacaksa baş bölgesini koruyacak şapka ya da bandana takılmalı.

- Doktor kontrolünde kullanılan bir ilaç varsa ihmal etmeden kullanılmalı, özellikle tansiyon kontrol altında tutulmalı.

- Aşırı sıcaklarda susamayı beklemeden su içilmeli.

- Aç kalmamaya özen gösterilmeli ve beslenme düzenine dikkat edilmeli. Fast food tarzı gıdalar tüketilmemeli, tuz mümkün olduğunca sofradan uzak tutulmalı.

- Sporun sabah veya akşam serinliğinde yapılmasına özen gösterilmeli. Vücuda aşırı yük bindirecek sporlardan uzak durulmalı.

- Sigara içiliyorsa bırakılmalı, içilen ortamlardan uzak durulmalı.

- Aşırı şiddetli baş ağrısı hissedildiğinde vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurulmalı.

  

Yorumlar