Çocuk sağlığında ezberleri değiştirin

Halis Sağlık

  /   302   /   29 Mayıs 2014, Perşembe

 Yazdır
Çocukların emziklerini anne ve babaların yalayarak temizlemesi, çocuklarda astım gibi hastalıkları önlediği belirtildi

  Annenin bebeğin emziğini yalayarak temizlemesinin çocuğun sağlığı açısından faydalı olduğu ortaya çıktı. 
Uzmanlara göre eğer anne ve baba bebeğin emziğini yalarsa çocuk daha az astım ve alerji vakalarıyla karşı karşıya gelir.

Yıllarca sağlık yetkilileri çocukların mutfak gereçlerinin paylaşılmaması gerektiğini önerdi. Ancak son yapılan araştırmada anne ve babaların emziği çocuğa vermeden önce yalamasının çocuklarda astım ve kaşıntı hastalıklarının daha az görülmesine neden olabileceği belirtildi. Araştırmada bu yolun çocukları astım, egzama ve diğer alerjik hastalıklarından koruduğuna dair bir kanıt yok. Ancak uzmanlara göre anne ve babanın ağzından olası mikropların bebeğe geçmesi bebeğin bakteri çeşitliliğini artırabilir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.

Yıllarca astım ve egzama konularında araştırma yapmış ancak bu araştırmayla ilgisi olmayan Memphis Üniversitesi'nden Dr. Wilfried Karmaus "Biz bu bakterilerin gelişme için önemli olduğunu biliyoruz" dedi.

Normal doğumlarda çok daha fazla annenin bakterilerine maruz kalan bebeklerin daha az alerji olduğu biliniyor. Ama Karmaus'a göre emzikler geçirilen bakterilere bundan önce kimse bakmadı.

Yeni yapılan çalışmada uzmanlar İsveç'te bir hastanede hamile kadınları ele aldı ve onları üç yıldan fazla izledi. İncelemeye alınan 184 bebekler alerjiye eğilimliydi. Yüzde 80'inin ebeveynlerinin en az birinde alerji vardı.

Bebekler altı aylık olduklarında 65 ebeveynin bebeklerinin emziklerini emerek temizlediği rapor edildi. Çoğu anne ve baba da musluk suyuyla duruladığını söyledi. Daha sonra çocuklar 18 ve 36 aylıkken alerji testine tabii tutuldu.

İlk ziyarette 46'sında egzama ve 10'unda astım semptomları görüldü. Emzikleri anne ve babaları tarafından yalanarak temizlenen çocukların 18. ayda yüzde 63 daha az egzamaya ve yüzde 88 daha az astıma yatkın olduğu görüldü.

36. ayda yalayarak temizleme tekniğini kullananan ebeveynlerin çocuklarında egzama görülmesi yüzde 49 daha az oldu. Araştırmayı Göteburg'daki Kraliçe Silvia Çocuk Hastanesi'nden Dr. Bill Hesselmar yaptı. Araştırmada ebeveynlerin emziği yalayarak temizlemesi ile kedi ve köpek kepeği veya yumurta ve fıstık gibi yaygın alerjenlar ile arasında açık bir bağlantı olmadığı belirtildi.

Emziği yalayarak temizlemeyen 33 bebekte değişik ağız bakterisi saptandı. Heselmar "Farklı ağız florasıyla birlikte bu varsayımı ve bulguları destekliyor" dedi. Heselmar'a göre çalışma emziğin yalanarak temzilenmesi metodunun çocukları astım ve egzamadan koruduğunu ispat etmeyebilir ve bu tekniği mkolayca anne ve babalara tavsiye edemeyeceklerini belirtti.

Uzmanlar araştırmanın sınırlı olduğunu ancak daha geniş bir araştırma ile bu metodun yararlarının tespit edilebileceğini kaydetti.   

Yorumlar