Bu bitki kemik kırıklarının hızlı iyileşmesini sağlıyor

Halis Sağlık

  /   399   /   31 Temmuz 2015, Cuma

 Yazdır

Cannabinoid (CBD)’in kemik iyiyleşmesinde ve gelişmesinde etkili olduğunu bulduk. Diğer araştırmalar da CBD’nin güvenli bir ajan olduğunu gösteriyor. Bu da insan kemiği kırıklarındaki çalışmalarımızı bu yönde ilerletme konusunda teşvik ediyor

Yeni bir bilimsel çalışma marijuana bitkisinin kırıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu ortaya koydu.

  

Tel Aviv Üniversitesi bilim insanlarının son çalışmasında vücudunda kırık bulunan farelere marijuana karışımı verildi. Elde edilen veriler marijuana verilmiş farelerin kırıklarının çok daha çabuk iyileştiğini gösterdi. 

Çalışma Journal of Bone and Mineral Research adlı dergide de yayınlandı. Çalışma kemiklerin yalnızca hızlı iyileşmediğini aynı zamanda tekrar kırılmaya karşı da daha güçlü olduğunu ortaya koydu.

Bilim insanları araştırmanın arkasında marijuana bitkisinde bulunan cannabinoidin insan vücudundaki kemik gelişimini uyardığına inanıyor. Tel Aviv Kemik Araştırmaları Labaratuvarı’ndan Dr. Yankel Gabet araştırmayı; “Cannabinoid (CBD)’in kemik iyiyleşmesinde ve gelişmesinde etkili olduğunu bulduk. Diğer araştırmalar da CBD’nin güvenli bir ajan olduğunu gösteriyor. Bu da insan kemiği kırıklarındaki çalışmalarımızı bu yönde ilerletme konusunda teşvik ediyor. “ şeklinde anlattı.

2003’te Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırma da marijuananın epilepsi nöbetlerini önlemede kullanılabileceğini ortaya koymuştu. Ayrıca multiple skleroz ve Alzheimer’ın tedavisinde de etkili olabileceği iddia ediliyor.

  

Yorumlar