Kanserde ümit verici tedavi

Halis Sağlık

  /   341   /   22 Ağustos 2015, Cumartesi

 Yazdır

Standart uygulanan tedavilerin bazı hastalarda iyi sonuç vermesine rağmen çoğu hastada yeterince etkili olamaması büyük sorun. Onkogram, bu soruna çözüm getirebilir

Günümüzde onkoloji tedavilerinde en büyük sorun, her kanser hastasına standart tedavilerin uygulanması.

  

Test Türkiye'de de birkaç yerde uygulanıyor. Uzmanlara göre, onkogram testi, hastalara daha ucuz bir ilaçla daha başarılı ve daha ekonomik tedavi imkânı sunuyor.

Test, kemoterapi testinin başlangıç aşamasında hastanın kanser hücrelerinin hangi kemoterapötik ilaçlara duyarlı, hangilerine dirençli olduğunu saptayarak hastanın doğru tedaviye yönlendirilmesini sağlıyor.

Habertürk'ün haberine göre Prof. Dr. Erdal Karaöz, “Standart uygulanan tedavilerin bazı hastalarda iyi sonuç vermesine rağmen çoğu hastada yeterince etkili olamaması büyük sorun. Onkogram, bu soruna çözüm getirebilir” diyor.

HANGİ TÜMÖRDE SONUÇ VERİYOR?

Onkogram testi, solit organ (karaciğer, akciğer, böbrek) ve yumuşak doku (sarkoma) tümörlerinin yanı sıra, boşluklu organların tümörlerinde (kolon) kullanılıyor.

ONKOGRAM TESTİ NEDİR?

Onkogram, hastadan alınan dokudan kanser hücrelerini izole ettikten sonra, bu hücreleri kanser ilaçlarının farklı dozlarına maruz bırakıp hangi ilacın etkili hangisinin etkisiz olduğunu anlamaya yönelik bir test. Sonuç, numune gönderiminden sonraki 7-8 gün içinde alınıyor.

  

Yorumlar