Kemik sağlığı için çocuklar sokakta oynamalı

Halis Çocuk - Halis Sağlık

  /   489   /   17 Eylül 2015, Perşembe

Http://www.kadinvekadin.net/kemik_sagligi_icin_cocuklar_sokakta_oynamali.html
 Yazdır

Çocukların sokak oyunlarıyla dışarıda zaman geçirmeleri, güneşten faydalanmaları kemik sağlıkları ve fiziksel aktivite açısından çok önemli

Kemik sağlığına özellikle çocukluk döneminde özen gösterilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Nilgün Güvener Demirağ, Çocuklar sokakta oynasın dedi.

  

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Güvener Demirağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kemik sağlığının korunmasının hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Demirağ, kemiklerin özellikle organları koruduğunu, kasları tuttuğunu ve kalsiyum deposu olduğunu söyledi.

"30 yaşından sonra kemik yıkımı başlıyor"

Kemik kitlesinin 30 yaşına kadar maksimum düzeye çıktığını vurgulayan Demirağ, bu süreçten sonra kemik yıkımının başladığını ifade etti. İleri yaşlarda kemik sağlına yönelik görülebilecek sağlık sorunlarının önlenebilmesi için çocukluk dönemine özen gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken Demirağ, kemik sağlığının korunmasında özellikle D vitaminin çok önemli olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Demirağ, D vitaminin gıdalarla alımının sınırlı olduğunu, bu açıdan en iyi besinin yağlı balıklardan elde edilebileceğini ifade ederek, "Ayrıca yumurta, et gibi diğer besinlerde de bulunmaktadır. Besinler tek başına ihtiyacın tamamını karşılayamaz. Vitamin D'nin doğal ana kaynağı, güneşli havalarda ultraviole ışınlarıyla cildimizde sentezlenmesidir" diye konuştu.

Vitamin D eksikliği açısından riskli gruplar arasında bebeklik dönemi ve 5 yaş altı çocukların, gebe ya da emzirme dönemindeki kadınların, 65 yaş üstündekilerin yer aldığını söyleyen Demirağ, "Ayrıca güneş maruziyeti çok az olanlar ve cilt rengi koyu olanlar da risk altında olan kişilerdir" uyarısında bulundu.

D vitamini besin desteği geliştirilmeli

D vitamini eksikliğinin önlenmesi gerektiğini ifade eden Demirağ, "Yaygın tüketilen gıdaların zenginleştirilmesi, güneş ışınlarından yaralanmada risk-fayda oranının gözden geçirilmesi, ulaşılabilir, içeriği güvenilir, ucuz vitamin D besin desteği geliştirilmesinin sağlanması, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi toplum sağlığı adına oldukça önemli adımlardır. Vitamin D eksikliğinin sürekli taranarak tedavi edilmesi yerine önleyici önlemler daha etkin ve düşük maliyetli yaklaşımlardır. Bu yönde toplum bazlı politikalar geliştirilmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Çocuklar sokakta oynasın

Çocukların sürekli evde, kapalı yerlerde oyun oynaması halinde yeterli D vitamini alamayacağını belirten Demirağ, güneş ışınlarından uygun koşullar altında mutlaka yararlanılmasının önemine değindiği açıklamasında, güneş ışınlarının dik geldiği saat dilimlerinin riskli olduğunun da altını çizdi. Demirağ, D vitamini açısından saat 11.00-16.00 saatleri dışında güneşten faydalanılmasının kemik sağlığı açısından gerekli olduğunu vurguladı.

Çocukların da kemiklerinin güçlenmesi için yeterli oranda güneşten yararlanmaları gerektiğinin altını çizen Demirağ, "Çocukların, açık havada oyun oynamaları çok önemli. Uygun saatlerde dışarıda, sokakta oyun oynamalılar" dedi.

Prof. Dr. Demirağ, yeni kuşağın, fiziksel aktivite yerine daha çok tablet, bilgisayar ya da televizyon başında zaman geçirdiğini söyleyerek, "Çocukların sokak oyunlarıyla dışarıda zaman geçirmeleri, güneşten faydalanmaları kemik sağlıkları ve fiziksel aktivite açısından çok önemli" diye konuştu.

  

Yorumlar