Sinüzitten korunma yolları

Halis Sağlık

  /   361   /   17 Eylül 2015, Perşembe

 Yazdır

Sinüzit eğer tedavi edilmezse kronikleşir ve astım gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Bu aylarda alacağınız basit önlemlerle kış aylarında yaşanması olası sinüzit problemini engelleyebilirsiniz.

  

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü; tedavi edilmediği takdirde kronikleşen ve astım gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan sinüzit hastalığından korunmak için yaz aylarında alınması gereken tedbirleri açıkladı.

Sinüsler; alın, göz çevresi, yanaklar ve geniz bölgesinde bulunan 15 adet boşluktur. Soluk alıp verildiğinde bu boşluklar havayı süzer, temizler, ısıtır, nemlendirir ve akciğerlere gönderir. Sinüzit sinüslerin iltihabıdır ve viral kökenli üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaklaşık %2’si sinüzite dönüşür. Sinüzit eğer tedavi edilmezse kronikleşir ve astım gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Sinüzit astım birlikteliği oldukça sık görülür; bu durum, her iki hastalığın vücutta aynı mekanizmaların tetiklenmesiyle oluştuğu varsayımını destekler. Sinüzit ve astım şikayetlerini bir arada bulunduran hastanın tedavisi zordur bu nedenle biri tedavi edilmeden diğerinin tedavisi başarılı olamayabilir.

Sinüziti önlemenin yolları

- Kafanızı denize, havuza sokarak yüzmek sinüslerde tazyik etkisi yapar ve mevcut tıkanıklıkları açar. Doğal tuzlu su havuz suyuna oranla daha faydalıdır. Bu yüzden yaz aylarında özellikle denizde yüzerek kış içinde oluşacak iltihaplanmanın önüne geçilmiş olunur.

- Klima yaşanan ortamdaki havanın nemini kurutur. Kuru hava ise sinüslerin dolmasını sağlar. Klimalı ortamlar yerine mümkün olduğu kadar doğal ortamlarda ve denize yakın yerlerde bulunmak faydalıdır.

- Kuru havalar gibi nemli havalar da zararlıdır, alerjik durumlara zemin hazırlayarak sinüslerin dolmasını ve sinüzit oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle nem alıcı cihazlarla yaşanılan ortamdaki nem sorunu giderilmelidir. Yaşanılan ortamın nem oranının %50-60 civarında olması gerekmektedir.

- Spor yapmak diyaframı çalıştırarak vücuda giren oksijen miktarını artırır. Burun fizyolojisinin düzelmesini sağlayan spor aynı zamanda sinüslerin de temizlenmesini sağlar. Bu nedenle yaz aylarında günde 30 dakika spor yapmak oldukça önemlidir.

  

Yorumlar