Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

Halis Çocuk - Dünya Ailesi

  /   544   /   08 Ekim 2015, Perşembe

 Yazdır

Ona bir kitap seçmesi için yardımcı olurken, yaşını ve zevklerini göz önünde bulundurun. Ayrıca, seçilen kitapların toplumun değer yargılarına uygun olması, onun bazı şeyleri kendi yorumlaması için güzel bir yol olabilir

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en iyi yolu ona rol model olmaktır. İşte diğer dikkat etmeniz gereken noktalar...

  

Her anne-baba çocuklarının kitap okuma alışkanlıklarının olmasını ister. Ancak çocuğa sözlü olarak kitap okumasını söylemek yerine onlara örnek olmak için kitap okumak daha iyi bir çözüm.

İşte, çocuklarınızın hayatını etkileyecek bu güzel alışkanlığı kazandırmak için yapmanız gerekenler:

- Öncelikle çocuğunuzun yanında kitaba, dershaneye kısacası eğitime verilen parayı bir şikayet gibi anlatmayın.

- Ona bir kitap seçmesi için yardımcı olurken, yaşını ve zevklerini göz önünde bulundurun. Ayrıca, seçilen kitapların toplumun değer yargılarına uygun olması, onun bazı şeyleri kendi yorumlaması için güzel bir yol olabilir.

- Çocuğunuza sizin de o yaşlarda sevdiğiniz kitapları anlatın.

- Onu, kitap fuarı, imza günleri gibi etkinliklere götürmeniz, kitaba olan ilgisini artıracaktır.

- Çocuğunuza günün belli bir saatinde kitap okumayı teklif edin. Fakat o saatte mutlaka siz de kitap okumalısınız.

- Kitaplarınız bittikten sonra ailece kitap üzerinden konuşmanız, hem aranızdaki ilişkiyi artıracak hem de ona kitap okumayı sevdirecektir.

- Çocuğunuza arkadaşlarına okuduğu kitaplardan söz etmesini önermelisiniz. Bu sayede arkadaşlarıyla arasındaki bağ daha güçlü bir hale gelecek ve özgüveni artacaktır.

  

Yorumlar