Astımın 4 Belirtisi

Halis Sağlık

  /   405   /   11 Ekim 2015, Pazar

 Yazdır

Hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve sadece öksürme olduğu durumlarda astım şüphesiyle doktora başvurması gerekiyor.

  

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Klinik Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Karadağ, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve sadece öksürme olduğu durumlarda astım şüphesiyle doktora başvurması gerektiğini söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Çocuk Astım ve Alerjisinde Yenilikler’ konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Bülent Karadağ, astımla ilgili olarak ailelerin gereken tıbbı yöntemlere başvurarak yardım alması gerektiğini ifade etti. Karadağ, “Aileler bu durumu genellikle psikolojik olarak kendilerine sıkıntı yapıyor. Bunların önüne geçmemiz gerek. Ailelerimiz genellikle hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve en önemlilerinden biri de sadece öksürme olduğu durumlarda astım şüphesiyle doktora başvurmalı. Uygun tedavi yöntemleri ile çocuklarımız sağlığına kavuşacaktır. Aileler ve hastaların astım ile ilgili kafalarında soru işareti bırakmamalıyız. Uygulanacak tüm tedavi yöntemleri detaylarıyla paylaşılmalıdır. Tedavi süreci için aile ile birlikte karar alınmalıdır. Özellikle sigara dumanına maruz kalınmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunulmalıdır. Astım hastalığının tedavisinde çok dikkatli olmak gerekir. Süreci kontrol altında tutarak gerekli tedaviler ile sağlıklı bir birey olunabilir.” dedi.

  

Yorumlar