Bebeklerde Alerjinin belirtileri

Halis Çocuk

  /   1177   /   17 Ekim 2015, Cumartesi

 Yazdır

  

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Yenigün, egzamanın bebeğin alerjik olduğunun ilk göstergesi olduğunu ve ‘alerjik yürüyüşü’ başlattığını söyledi.

Prof. Dr. Yenigün, “Alerjik yürüyüş, egzama, besin alerjisi, alerjik rinit ve astımı içeren hastalıkların doğal seyridir. Bu hastalıklar oluşmadan önce koruyucu önlemler alınmalıdır” dedi.

Egzamanın yüzde 15-20 oranla çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu belirten çocuk immunoloji ve alerji hastalıkları profesörü Dr. Ayşe Yenigün, anne ve babaların dikkatini ‘atopik marş’ veya ‘alerjik yürüyüş’ denilen sürece çekti. Yenigün, alerjik yürüyüş denildiğinde, birbirini izleyen egzama (atopik dermatit), besin alerjisi, alerjik rinit (saman nezlesi) ve astımı (nefes darlığı) içeren hastalıkların doğal seyrinin anlaşılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Yenigün, “İlk iki yaşta egzama ve besin alerjisi görülme oranı yüksektir. Oyun çağı ve okul çocukluk döneminde ise; atopik dermatit ve besin alerji görülme olasılığı ve duyarlılığı azalmakta, astım ve alerjik rinit bulguları artmaktadır.”

ALERJiK YÜRÜYÜŞÜN İLK ADIMI EGZAMA

Prof. Dr. Yenigün, alerjik yürüyüşte ilk adımın egzama, hastalığın hayatın ilk yılında görülme olasılığının yüzde 60 olduğunu söyledi. Bu oranın 1- 5 yaş arasında yüzde 30’lara gerilediğini ifade eden Prof. Dr. Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bebek ve çocukların, kişisel ve ailesel atopik öyküsü ya da genetik olarak alerjiye yatkınlığı var. Bu bünyeye sahip hastaların tanıları yüzde 50 oranında bir yaşından önce konuluyor. Bebek ve çocuklarda besinler ve besin alerjileri; çevresel alerjenler egzamanın görülme olasılığını artıran başlıca faktörler. Atopik dermatitten alerjik rinite ve astım gelişimine ilişkin atopik yürüyüş seyriyle ilgili birçok araştırma var. Bu çalışmalara göre; ailede alerji veya egzama öyküsü bulunan çocuklarda yüzde 50 oranında alerjik rinit ya da astım görülebiliyor. 3. ayından önce egzama teşhisi alan bebeklerin yüzde 69’unun 5 yaşından önce solunum yolu alerjenlerine karşı daha duyarlı olabilecekleri gözlenmiş.”

TETİKLEYEN FAKTÖRLERE DİKKAT!

Egzamayı tetikleyen etkenlerden bazılarını ‘besin alerjileri, ev tozu, akarı, hava kirliliği, sigara, soğuk, sıcak hava, psikolojik faktörler’ olarak sıralayan Prof. Dr. Yenigün, “Öncelikle koruyucu önlemler alınarak bu hastalıkların oluşumu engellenmelidir. Eğer bu yürüyüş başladıysa sürecin kontrol altına alınması için koruyucu önlemler daima sürdürülmeli, hastalıkların alevlendiği dönemde zaman kaybetmeden tedavisi yapılmalı” dedi.

  

Yorumlar