Kağıt atıklarından değerli takılar yaptı

Örnek

  /   362   /   31 Mayıs 2014, Cumartesi

 Yazdır
Asker emeklisi Ali Rıza Kart, atık kağıtları, takı, tespih ve süs eşyalarına dönüştürüyor.

  

Eskişehir’de yaşayan Ali Rıza Kart (48), hobi olarak başladığı işte, atık kağıtları, takı, tespih ve süs eşyalarına dönüştürüyor. Kart, yaptığı açıklamada, asker emeklisi olduğunu belirterek, evde televizyon izlediği sırada farkında olmadan elindeki kağıt parçalarıyla oynarken, geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılabileceğini keşfettiğini anlattı.

Atık kağıtlardan, takı, tespih, çeşitli süs eşyaları olmak üzere şimdi ye kadar yaklaşık 60 bin ürün yaptığını anlatan Kart, şöyle konuştu: “Nihayetinde ben kağıdın çok atıldığını, israf edildiğini zaten düşünen bir adamdım. Kağıt israfının önlenmesi adına tamamen atık kağıt kullanmak kaydıyla böyle objeler yapmaya başladım. Maalesef çöplerden de topladığımda oluyor. Çok nadir bulunan bir kağıdı, birinin attığını görüyorum ve o kağıdın geri dönüştürülmesi lazım diye düşünüyorum.”

İlk yaptığı objenin bir tespih olduğunu dile getiren Kart, “Tabi ilk yaptıklarım çok basit, amatörce şeylerdi. Ama nihayetinde artık, ürettiklerimin, bir kuyumcunun vitrinlerine girip mücevher statüsünde materyaller haline geldiğini görünce, insanların buruşturup attığı şeylerin aslında ne kadar kıymetli olduğunun farkına vardım. Kağıdın kendisine has bir büyüsü var. Kağıdı bir hammadde, ‘bakın bu hammaddeden neler yapıyorum’ gibi değil de aslında kağıdın kendisinin bir sanat eseri olduğunu, biz onu sadece şekillendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Vasiyetini tespihinde taşıyor

İki kız çocuk babası olan Kart, kendisine alışveriş çantasından 6 saatte yaptığı tespihin içine vasiyetini yazdığını vurgulayarak, “Vasiyet deyince tarlayı, arsayı kime bıraktığı söylenir ama bizim öyle mallarımız yok. Bunun içinde öğütlerimiz var. Kızlarım için, tespihimin içinde gizlediğim 33 maddelik öğüdüm yer alıyor. İmamesinde de hangi yolu izleyecekleri yazar. Ben öldükten sonra bunu açacaklar. Açıldıktan sonra çöp ama o bilgiye ulaşmanın bir bedeli olmalı” diye konuştu.

 

 

 

  

Yorumlar