Yeme bozukluğuyla başetmek mümkün mü?

Halis Sağlık

  /   388   /   23 Aralık 2015, Çarşamba

CİHAN
 Yazdır

Duygusal yemenin altında baş etme mekanizmalarının yetersiz kalması, öğrenilmiş davranışlar ve gıda yoksunluğu gibi çeşitli nedenler yer alabilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi bir yeme bozukluğuna dönüşebilir

Yeme bozukluğuna karşı yediklerinizin listesini tutarak bu durumu kontrol edebilirsiniz

   Zihninizi biraz yokladığınızda, öfke ve stres anlarında ya da bir kutlama esnasında elinizin gıdalara nasıl kolayca gittiğini hatırlayacaksınız. Eğer sıklıkla karnınız aç olmadığı halde bir şeyler yiyor, yedikten sonra suçluluk duyuyor ya da yemek yemenin zor zamanlarda en büyük sığınağınız olduğunu düşünüyorsanız duygusal yemenin eşiğindesiniz demektir.
Yeme bozukluğuna dönüşüyor
Psikolog Ceren Aydın, “Duygusal yemenin altında baş etme mekanizmalarının yetersiz kalması, öğrenilmiş davranışlar ve gıda yoksunluğu gibi çeşitli nedenler yer alabilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi bir yeme bozukluğuna dönüşebilir” diyor.     
Aydın, bu durumdan kurtulmanın reçetesini ise şöyle veriyor:“Günlük olarak yaşadığınız duygu değişimleri ve yaşamınıza yansımasını kaydetmek, resmi daha net ve nesnel bir şekilde görmenizde çok yardımcı olur. Kayıt formunda duygu, tüketilen gıda ve miktarıyla tüketim sonrası yaşanan hislere mutlaka yer verin. Böylece hangi duygu altında, hangi besinden ne kadar yedim, ardından nasıl hissettim sorularını cevaplamış olacaksınız.”

  

Yorumlar