Bu aylarda ne yemeliyiz?

Halis Sağlık

  /   505   /   11 Şubat 2016, Perşembe

 Yazdır

  

Her sebze-meyveyi raflarda görebilmek mümkün. Öyle ki hangi sezonda hangi meyve
sebzenin yetiştiğini bile unutur olduk.

Sebze ve meyvelerin mevsiminde yenmesi besinsel içeriği zengin, tarım ilacı ve hormonlardan uzak beslenmeyi sağlar. Sağlığa katacağı olumlu etkiler dışında çok daha leziz yemekler hazırlanmasının da sebebini teşkil eder.
Özellikle domuz gribi salgınının hepimizi paranoyak bir huzursuzluğa soktuğu şu günlerde doğru beslenme, besleyiciliği zengin gıdalar tüketilmesi oldukça önemli.
İklimlerin yetişen mahsullerin tadı ve besinsel içeriği üzerinde etkileri vardır. Doğal çeşni sağlayan mevsimlerin sebze ve meyvelerin büyüklüğünden, tadına ve besleyiciliğine kadar etkileyeceği pek çok faktör bulunur.

HANGİ SEBZE HANGİ SEZONA AİT?

İlkbahardan yaza, sonbahardan kışa değişen mahsullerin farkı kadar toprağın kendini yenileme becerisi de ekolojik sistemin doğal işleyişidir. Ancak maalesef gıda işleme teknikleri ve doğal tarım kaynaklarının değişmesi ekolojik tarımı, hangi sebzenin hangi sezona ait olduğunu bile unutturdu. Artık her daim her sebze meyveyi raflarda görebiliyor, bir yandan da kokusuz, tatsız yapay ürünlere kızıyoruz. Yeni nesil hangi sezonda hangi meyve sebzenin olduğunun bile farkında değil, her sezonda ne isterlerse bulunabileceğini düşünüyorlar.

MEVSİMİNDE BESLENMEK İÇİN ÖNERİLER

Kışın daha uzun sürede yetişen sebzeler çıkar. Bu da vücudu ısıtacak besin anlamına gelir. Patates, havuç, soğan ve sarımsak gibi kök sebzeler bu gruba girer.gelir. Patates, havuç, soğan ve sarımsak gibi kök sebzeler bu gruba girer. Bahar aylarında daha çok yapraklı, nazik sebzelere odaklanın.  Bunun için İsviçre pazısı, roman marulu, ıspanak, maydanoz ve fesleğen ideal örneklerdir.

ŞUBAT AYI

Tam Zamanı: Pırasa, kırmızı turp, mandalina, muz,
kereviz, pazı, hindibağ, frenk soğanı, defneyaprağı
Yakında tezgahta: Çağla, kuşkonmaz, fındık turp, roka
Zamanı geçmek üzere: Kestane, soğan, lahana
Bu ay sofranızdan eksik etmeyin: Kansere karşı etkili lahanagilleri (lahana, brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli) sık sık tüketin. Bol beta-karoten içeren havuç ile salata, zeytinyağlı yemek ya da havuç suyu hazırlayın.

muzkrmzturp

MART AYI

Tam Zamanı: Pancar, limon, kuşkonmaz, turp, bakla
Yakında tezgahta: Bebe havucu, çilek, barbunya
Zamanı geçmek üzere: Karnabahar, pırasa, mandalina, ıspanak
Bu ay sofranızdan eksik etmeyin: Balık, ızgara et, elma, muz,  kırmızıturpu bol bol tüketin.

BALIKb03

NİSAN AYI

Tam Zamanı: Enginar, havuç, bezelye, çağla, bebe havucu, taze sarımsak
kuşkonmaz, taze kekik
Yakında tezgahta: Domates, kiraz, enginar, dolmalık biber
Zamanı geçmek üzere: Lahana, brokoli, kereviz
Bu ay sofranızdan eksik etmeyin: Kuzu etinin en taze ve lezzetli zamanıdır. Bu aylarda et olarak kuzu eti tercih edilmelidir. Sütlü hafif tatlılar yiyin. Sabah kahvaltılarında ve geceleri yatmadan evvel bir bardak süt içmelisiniz. Hafif ama sağlıklı beslenip ve açık havada düzenli yürüyüşler yapın.

  

Yorumlar