Kitap'tan uzak bir toplum

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   705   /   07 Nisan 2016, Perşembe

Gazete vahdet
 Yazdır

Türkiye yeni bir Kütüphane Haftası’nı kutlarken, acı bir gerçek daha gün yüzüne çıktı. Yapılan araştırmalar, okuma alışkanlığımızla doğru orantılı olarak milli kütüphanemizdeki kitap ve materyal sayısı bakımından dünya ülkeleri arasında oldukça gerilerde yer alıyoruz.

Türkiye kitap zenginliği açısından çok gerilerde

  

Kütüphane haftasında kitaplarla fazla mesafeli olduğumuz ortaya çıktı.

Türkiye 1964’ten beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta boyunca Kütüphane Haftası’nı kutluyor. Haftanın amacı, öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak ve halkı kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmek olarak özetleniyor. Hafta süresince kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Okullarda kütüphanenin yararlarından söz ediliyor. Kütüphanelerde uyulması gereken kurallar öğretiliyor. Türkiye yeni bir Kütüphane Haftası’nı kutlarken, acı bir gerçek daha gün yüzüne çıktı. Yapılan araştırmalar, okuma alışkanlığımızla doğru orantılı olarak milli kütüphanemizdeki kitap ve materyal sayısı bakımından dünya ülkeleri arasında oldukça gerilerde yer alıyoruz. Milli kütüphanemizin raf uzunluğu da dünyadaki örneklerine göre yerlerde sürünüyor. 

ABD’DE 30 MİLYON

Amerikan Kongre Kütüphanesi’nde 30 milyonu aşkın kitap, 158 milyon materyal bulunuyor. İngiliz Milli Kütüphanesi’nde ise (British Library) 14 milyon kitap, 170 milyondan fazla da materyal yer alıyor. Fransız Milli Kütüphanesi de 14 milyon kitaba 40 milyon materyale sahip. Rusya Milli Kütüphanesi’nin materyal sayısı 35 milyon iken kitap sayısı ise 15 milyonu buluyor. Çin Milli Kütüphanesi’nin raflarında 24,1 milyon kitap mevcut. Alman Milli Kütüphanesi’ndeki toplam kitap ve materyal sayısı ise 25,4 milyon. İtalya’nın Roma’daki Biblioteca Nazionale Centrale di Roma adlı kütüphanesinde 7 milyon ciltten fazla kitap yer alıyor. Kanada Milli Kütüphanesi’nde ise 20 milyondan fazla kitap bulunuyor. 

TÜRKİYE’DE 1,6 MİLYON 

Dünyanın kalabalık ülkelerinde bulunan kütüphanelerdeki kitap ve materyal sayısı bu şekilde iken daha az nüfuslu ülkelerde de bu rakamlar ülkemize göre bir hayli fazla. İsrail Milli Kütüphanesi’nde bulunan kitap sayısı 5 milyon.  Macaristan Milli Kütüphanesi’nde ise 2,5 milyon kitap 8 milyon materyal yer alıyor. Danimarka Milli Kütaphanesi’ndeki raflarda ise 6 milyondan fazla kitap bulunuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde durum böyle iken 80 milyonluk Türkiye’nin Milli Kütüphanesi’ndeki kitap sayısı ise TÜİK rakamlarına göre; 1 milyon 630 bin. Materyal sayısının ise 750 bin olduğu belirtiliyor. 

 

  

Yorumlar