Tehlike "Hazır"la geliyor

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   518   /   09 Nisan 2016, Cumartesi

Aa
 Yazdır

Bilim adamları, kanser hücrelerinin en sevdiği yiyecek olan şekere karşı herkesi uyarıyor. Fazla şeker kullanımı kanserin beslenmesine izin vermektir. Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak da yanlıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hazır gıdalarda kullanılan şekerler, sağlığımızı tehdit ediyor

  

Hazır gıdaların vazgeçilmezi şeker kanseri tetikliyor. Hazır gıdalarda kullanılan şekerler farkında olmadan bedenimizin ihtiyacı olan şeker tüketimini de arttırıyor. İhtiyaçtan fazlasını kullandığımız şekerler sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Günlük tüketilen gazlı içecekler, paketlenmiş hazır gıdalar çocukların büyük bir iştahla tükettikleri şekerlemeler gibi gıdalar tehlike oluşturanların başında geliyor.

AA'da yer alan bir haberde konuya ilişkin olarak uzmanların uyarıları dikkat çekiyor.

Doç Dr  Mutlu Demiray, yaptığı yazılı açıklamada, şeker tüketiminin arttığına dikkati çekerek, kullanılan et suyu, hazır çorba, paketlenmiş yüzlerce gıdanın içinde bulunan şekerin fark edilmeden tüketildiğini aktardı.

Fazla şeker kullanımının hormonal, metabolik, hücresel pek çok zararlı etkisinin söz konusu olduğunu vurgulayan Demiray, “En önemlisi de şeker tüketiminin kanserle olan ilişkisi. Bilim adamları, kanser hücrelerinin en sevdiği yiyecek olan şekere karşı herkesi uyarıyor. Fazla şeker kullanımı kanserin beslenmesine izin vermektir. Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak da yanlıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray, şeker tüketimine ilişkin şu bilgileri verdi:

 “Uzmanlar, günlük alınması gereken en yüksek şeker miktarını erkekler için 9, kadınlar için ise 6 çay kaşığı olarak belirtiyor. Bu miktarlar kalori cinsinden hesaplandığında erkekler için 150, kadınlar için de 100 kaloriye denk geliyor. Birçok insan ise günlük bu oranı kolaylıkla ikiye katlayabiliyor. Şeker alımını azaltmak için içeceklerden konserve gıdalara, salata soslarından ekmeklere kadar birçok gıdanın içinde bulunan şeker oranlarına bakmak gerekiyor. Artık bu konuda bilinçli hareket edilmeli. Ürünlerin etiketlerindeki fruktoz, laktoz, sükroz, maltoz, glükoz ya da dekstroz gibi maddelerin oranına dikkat edilmesi gerekiyor.”

  

Yorumlar