Kahvenin kolona faydası

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   576   /   10 Nisan 2016, Pazar

Aa
 Yazdır

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneğinin yayımladığı tıp dergisi Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention'ın nisan sayısında yer alan makaleye göre, düzenli kahve tüketimi kolon ve rektum kanseri riskini azaltıyor.

Kültürümüzün vazgeçilmezi kahvenin bilinmeyen faydası

  


Her gün tükettiğimiz kahvenin yararları varmış. Zaman zaman bilmediğimiz fakat her gün onu kullanmak yada tüketmek bizim ayrılmaz parçaya dönüşen adetlerimizin bir çok bilinmeyen yararları ortaya çıkıyor. Özellikle yiyecek ve içeceklerimize dair bu tür bilgileri öğrendikçe daha bir keyfle yenilmesi ve içilmesi de söz konusu oluyor.

Soğuk mizaç olarak bilinen kahvenin, soğuk mizaçlı hastalar için tüketilmesi tavsiye olunmaz.Fakat, kahve tüketicilerinin bilmesinde de yarar olan bir faydası daha ortaya çıktı. İlmi çalışmaların ortak yanı insanlığına yararlı olması gözüyle bakıldığında konuya ilişkin bilgileri çıkan haberlerde okuyoruz. Kahve, insan vücudundaki rutubeti aldığını, soğuk mizaç hastalar için zararlı olduğunu biliyoruz. Bu bilgiler ışığında  kolan kanserinin önlenmesi yada azaltılmasına da yararlı olduğu belirtiliyor.Konuya ilişkin bir haberde şu bilgileri okuyoruz

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneğinin yayımladığı tıp dergisi Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention'ın nisan sayısında yer alan makaleye göre, düzenli kahve tüketimi kolon ve rektum kanseri riskini azaltıyor.

Makalede, Güney Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarından Stephanie L. Schmit ile ekibinin, 5 bin 145 kanser hastası ile 4 bin 97 kişilik kontrol grubunun gıda tüketimini karşılaştırarak yaptığı çalışmanın bulgularına yer verildi.

İsrail'in kuzeyinde gerçekleştirilen araştırmada kahvenin kafein miktarının, hazırlanma şeklinin, kanserin geliştiği bölgenin ve tüketicinin etnik kökeninin dikkate alındığı bildirildi.

Mercek altına alınan kanser hastaları ve kontrol grubu üyelerinin yüzde 61,3’nün Aşkenaz Yahudisi, yüzde 21,4’ünün Sefarad Yahudisi, yüzde 13,5’inin de Arap olduğu belirtilen makalede, kahve tüketiminin genel olarak kanser riskini yüzde 26 azalttığı kaydedildi.

Makalede, tüketilen kahve miktarının özellikle Aşkenaz ve Sefarad Yahudilerinin kolon ve rektum kanseri geliştirme oranlarını azalttığı tespitine yer verildi.

Kahvenin bazı bileşenlerinin bağırsak fizyolojisine etkileri nedeniyle kolon ve rektum kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu daha önce de ileri sürülmüştü. Bu bileşenlerin bağırsakta antioksidan etki yaptığı ve bağırsak fonksiyonlarına yardım ettiği düşünülüyor.

  

Yorumlar