“Yatağı yabancılama”nın sırrı çözüldü

Halis Bilgi

  /   491   /   26 Nisan 2016, Salı

 Yazdır

  

Bazı insanlar yer değiştirdiklerinde genelde uyku sorunu yaşar. Bu yaygın olarak kullanılan şu cümle ile ifadelendirilir: “Bu gece yatağımı yabancıladım galiba, sabaha kadar uyuyamadım”.  Bu şekilde başka yerde kaldığı ilk gecenin kabus olduğunu söyleyenlerin sayısı az değildir. Yapılan bir dizi araştırma sonucu bilim adamları, beynin sol tarafının tehlikeler karşısında insanı tetikte tuttuğunu, bu yüzden uykusuzluk problemleri yaşandığı sonucuna vardı

Bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, birçok kişinin yabancı bir yerde ilk geceyi uykusuz geçirmesinin, beynin sol tarafının tehlikelere karşı tetikte olmasından kaynaklandığına işaret ediyor.

Bir hafta boyunca gece laboratuvarda uyuyan 35 gönüllünün beyin görüntüleri, sol lobun seslere karşı duyarlı kalmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Bazı deniz canlıları ve kuşlar üzerindeki araştırmalar da bu sonucu destekliyor.

Bu hayvanların, yeni bir yerde geçirdikleri ilk gecede beyinlerinin iki tarafındaki duyarlılık seviyelerinin farklılık gösterdiği belirtiliyor.

Balinalar ve yunuslar uyurken beyinlerinin bir tarafı uyanık kalıyor.

YASTIKLA BEYNİ KANDIRIN

Brown Üniversitesi'nden Dr. Yuka Sasaki, Current Biology bilim dergisindeki makalesinde, insan beyninin çok esnek olduğunu belirterek "İnsanlar beyinlerinin gece bekçiliği işlevini devre dışı bırakmayı öğrenebilir" dedi.

Sasaki, bunun için ilk gece yabancı bir yerde uyuyamama sorunu yaşayan kişilerin yastıklarını yanında götürmelerini öneriyor. Sasaki, bu yolla beynin yabancı bir yerde omadığına "ikna edilebileceğini" belirtiliyor.

  

Yorumlar