Çocuğunuzun yeni kardeşine uyum sağlamasına yardımcı olun

Halis Sağlık

  /   408   /   05 Haziran 2014, Perşembe

 Yazdır
Eve gelen yeni bebeğe uyum sağlamakta zorlanan büyük kardeş, anne babanın doğru yönlendirmesi sayesinde bu süreci daha kolay geçirecektir

  

Yeni doğan kardeşi eve geldiğinde her çocuğun farklı tepkiler verdiği gözlemlenmektedir. Doğmadan önce çok heyecanlı gözükse bile bazen kardeş eve gelince davranışlarda değişiklik olabilir.  Esnek bir yapıya sahip olan çocukların yeni sürece daha çabuk uyum sağladığı gözlemlenirken daha duyarlı, geçiş süreci için daha çok zamana ihtiyaç duyanların uyum süreci uzayabilir. Siz bebeğin altını değiştirirken ya da biberonla beslerken ilginizi çekmek için aynı şeyleri yapmak isteyebilir

Bebeğin yüzünü, kolunu sıkıştırarak ona duygularını dışarı vurduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda paniğe kapılmadan yaptığı hareketin bebeğin canını acıtacağını, bebeğe karşı daha nazik olması gerektiğini ve eğer bu şekilde çekerek oyun oynamak istiyorsa oyuncaklarıyla oynayabileceğini söyleyebilirsiniz.

Büyük kardeşe sorumluluk verin

İki kardeşin arasında bir bağ kurabilmek için büyük çocuğunuza bazı roller vererek ya da paylaşımda bulunarak yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun kardeşinin bakımı için size yardımcı olmasına izin verin. Ne kadar yardımcı olabileceği sizi şaşırtabilir. Yıkanırken bacaklarını sabunlayabilir, temiz kıyafetlerini hazırlayabilir. Bebek ağladığı zaman onunla sakin bir şekilde konuşmasını söyleyebilirsiniz. Bu sayede kendisini sorumlu hisseder ve bebek sakinleşene kadar yanından ayrılmayabilir. Kardeşi ile ilgili konularda sık sık onun da görüşüne başvurun. Örneğin bir kıyafet seçerken mavi mi yeşil mi olsun diyerek ona da danışabilirsiniz.

Yanınıza çağırarak kardeşini birlikte seyredebilirsiniz. Kollarını nasıl da kaldırıyor, bu hareketi sence neden yaptı gibi interaktif konuşmalarla bebeği birlikte gözlemleyebilirsiniz. Yeni kardeşi olan kahramanların olduğu kitaplar okumak yeni durumuna uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Küçük kardeşin sorumluluğunu alan çocuklar onun önünde iyi bir örnek olabilir.

Büyük çocuğunuza özel zaman ayırıp başbaşa vakit geçirmeye özen gösterin. Bir kaç dakika bile olsa ilginizin sadece onda olduğu oyunlar oynamaya mutlaka zaman ayırın.Gözünüz üzerinde olsun ama endişenizi ona belli etmeyin. Bırakın kardeşini sevsin, okşasın onu hissetsin.

” Bak artık senin de bir kardeşin var, büyüdüğünde beraber oyunlar oynayabileceğin, hayatın boyunca yanında olacağın senin bir parçan, senin kardeşin o. Artık sen onun ablası/abisi olacaksın. Onu hep koruyacaksın. O senin kardeşin” şeklinde konuşmanız, onun kardeşini sahiplenmesini sağlayacaktır ve ilk tanışma faslında çocuğun beyninde o benim kardeşim şeklinde bir inancı doğru bir şekilde yerleşmesine sebep olacaktır

Genelde en büyük sorun bebeği emzirirken yaşanır. Çünkü ilgi odağı olan çocuğunuz bir anda sizin kollarınızda kardeşini görünce elinde olmadan kıskançlık krizi yaşayabilir. Emzirme esnasında kesinlikle ilk çocuğunuzu da kolunuzun altına alın ve onunla konuşun. O başka bir şey yiyemiyor, bu nedenle onu bu şekilde beslemek zorundayım, sen de böyleydin, bütün bebekler böyledir. Onun dişleri olmadığı için yemek yiyemez. Bir süre büyüyene kadar böyle beslenecek. Ama bana yardım edersen onu beraber büyütebiliriz. Bu şekilde çocuğunuzun üzerinden ilgiyi yok etmeden emzirme sürecini daha kolay atlatabilirsiniz.

Bebeğin ilk günleri anneye çok iş düştüğü için ilk çocukla uğraşma işi babaya verilmeli. Baba bazen çocuğu gezmeye götürmeli ya da ara sıra onu mutlu edecek hediyeler de alabilir.

Kardeş kıskançlığında yapılan en büyük hata büyük kardeş kıskanmasın diye bebek genelde kötülenir. Şuna bak altına yapıyor, biz seni daha çok seviyoruz gibi. Asla kardeşini kötüleyici ya da onu üstün kılacak cümleler kurmayın. İkisini de eşit sevdiğinizi çünkü kardeş olduklarını ve birbirlerinden bir üstünlükleri olmadıklarını çocuk hissetsin.

 

 


 

 

  

Yorumlar