Kalp sağlığınız için ceviz tüketin

Halis Sağlık

  /   481   /   09 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır
Günde 2-3 adet ceviz yiyerek kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  

Bol miktarda yağ asitleri ve omega-3 ihtiva eden besinler arasında olan cevizin, kalp ve damar hastalıklarıi, zihin gelişimi ve kanserden korunma gibi bazı önemli hastalıkların önlenmesinde yararlı olduğu biliniyor.  

Ceviz, omega 3 ve bol miktarda yağ asitleri ihtiva eden bir besindir. Sağlık adına bir çok faydası bulunan omega 3 yağ asitleri daha iyi düşünebilme, zihinsel fonksiyonların işlevselliğinin artırıması, zeka geliştirme, romatoid artrit, egzema ve sedef hastalığı türü hastalıklarda faydalıdır. Kardiyovasküler sağlığının korunmasında da büyük rol oynayan ceviz, evimizden ve çocuklarımızın yemek listelerinden eksik olmaması gereken çok besleyici bir besindir. Uzmanlar günde 2 tüm cevizin tüketilmesini öneriyorlar. Ceviz, içeriğinde bol miktarda Omega 3 ve 6 yağ asitleri bulundurduğundan, kalp rahatsızlıklarına iyi gelir, yüksek kan basıncını azaltır.

Yapılan araştırmalar sonucu ceviz, kabuklu yemişler arasında en çok antioksidan içeren besin olarak kabul edilmiştir. Antioksidanlar, E vitamininden 7 kat daha güçliüdür.

Riboflavin, niasin, tiamin pantotenik asit , B 6 vitamini ve folat içeren ceviz B kompleks vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Ceviz, bir aminoasit olan arginin içerir. Bu madde ise damarların esnekliğini korumaya yardımcı olur, damar çatlamalarını önler.

L-arginin E Vitamini, magnezyum, folik asit yönüyle yeterince zengin olan ceviz, kalp hastalıklarını önler.

Arter duvarımızın esnek olmasını ve pıhtılaşmayı kısmen önleyerek kan dolaşımınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. L-Arginin maddesi ceviz ve yer fıstığında bol miktarda bulunur.

Ceviz, kötü kolesterolü ve toplam kolesterolü en aza indirir.

Kalp ve damar sağlığı açısından her gün 2 tüm ceviz yenmesi önerilmektedir.

Ceviz vücuttaki gizli veya görülen tümörlerin gelişmesini yavaşlatarak tedavi sürecinde zaman kazandırır.

Kalın bağırsak, prostat ve göğüs kanserinde önleyici etkiye sahiptir.

İçerdiği gümüş ve selenyum, çocuklarda zeka gelişimini destekler.

Haşlanmış buğday ile tüketilirse zihin ve beden gelişimini destekler.

Ve sayamadığımız daha bir çok faydası bulunan ceviz, kararınca ve yerinde tüketildiği ve aşırıya kaçılmadığı taktirde en büyük besin kaynağınız olacaktır. Kalbinizi korumak için omega - 3 yağ asitleri içeren ceviz tam da size göre.

Günde kaç ceviz yemeliyiz?

Günlük yenmesi gereken ceviz miktarı 30-50 gram arasındadır. Bu da 2-3 tüm cevize tekabül etmektedir. Daha fazlasını tüketmek vücutta aşırı yağlanma ve kiloya sebebiyet verecektir.

Günde 3-4 taneden fazla tüketildiği zaman, vücut ihtiyacı olan kadarını depolayıp, arta kalan fazla yenilen kısmını ise kiloya ve yağa çevirecektir. Bu da vücut için oldukça zararlıdır.

100 gram cevizde:

0.48 mg Tiamin, 654 Kalori, 380 mg Fosfor, 83 mg Kalsiyum,  2.1 mg Demir, 225 mg Potasyum,  30 İ.U  A vitamini,  3 mg C Vitamini, 64.4 gr Yağ.  15.6 gr. Karbonhidrat.  1.2 mg Niasin,  15.0 gr Protein bulunmaktadır. 

Ceviz tüketiminde gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta ise kabuğu ile birlikte muhafaza edilmesi ve kırıldıktan sonra kısa süre içinde tüketilmesidir. Cevizin uzun süre açık havaya maruz kalması, içindeki değerli mineral ve vitaminerin  kaybına neden olmaktadır. 

  

Yorumlar