Örtü, Tacizin önünde engel

Örnek

  /   256   /   09 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır
Kadın'a tacizi önleyecek en önemli emir örtünme

  

Ahzap suresi 59. ayette Yüce Mevlamız: “Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve inananların kadınlarına söyle; atkılarını üzerlerine alsınlar. Bu onların tanınmalarına daha yakındır ve böyle (örtünürlerse) eziyet edilmez (sarkıntılık görmez)ler. (Önceki durumları için) Allah bağışlayıcı ve merhamet edicidir.” Buyurmaktadır. Azıcık bir düşünmeyle anlaşılacağı üzere ayet-i kerimede açık gezen kadınlara sarkıntılık edilebileceğine işaret edilmektedir. Bilindiği gibi sarkıntılık kapalı olan kadın veya kızlardan çok daha fazla olarak açık saçık gezen kadın veya kızlara yapılmıştır.

19-10-2008 Tarihli bir gazetede çıkan bir haber bunu desteklediği gibi İslam’ın emrettiği şekilde giyinen kadınların kendilerini daha özgür hissettikleri ve huzur içinde gezdiklerini ortaya koymaktadır. Gazetede geçen haberi aynen aktarmayı uygun bularak okurlarımın görüşlerine arz ediyorum:

“Amerikalı feminist yazar Naomi Wolf ses getirecek bir yazıya daha imza attı. Wolf Di Welt gazetesinde yayınlanan makalesinde İslami ülkelere yaptığı yolculuklarda edindiği izlenimleri kaleme aldı. Wolf Fas’ta şalvar giyip başörtüsü taktığını anlatırken -Çarşıda göğüslerimin biçimini göstermeyen, bacaklarımın formunu belli etmeyen kıyafetler içinde ve saçlarımın omuzlarımda dalgalanmadan dolaşırken o güne kadar hiç tanımadığım huzurlu ve dingin bir duygu kapladı içimi. Kendimi gerçekten özgür hissediyordum- diye konuştu.”

Çeşitli gazetelerde buna benzer birçok haber ve yazılara bizzat şahit olmuşumdur. Rahmetli Vaiz Timurtaş Hoca bir otobüs durağında beklerken bazı erkek öğrencilerin açık saçık geçen kızlara sataştıklarını, ama İslami kıyafetleriyle geçen kızlara efendice yol verdiklerini anlattığı kasetleri belki hala piyasada satılmaktadır.

Gerçi Müslüman kadını gezip dolaşırken yüzü açıktır; ama kadının zaruret dolayısıyla elleri ve yüzünün açık ama diğer yerlerinin kapalı olması onu gören tüm erkeklere önemli mesajlar vermekte, saygı telkin etmektedir. Cemiyetimizin huzuru da önemli ölçüde kadın ve yetişkin kızlarımızın bir manası da selamete ithal olan İslam’ın emrettiği şekilde giyinmelerine bağlıdır. Dikkat edilecek olursa yegâne hak din olan İslam’ın tüm emirleri esenlik ve asayişi hedef almakta, tüm yasakları da hastalık ve anarşiyi önlemeyi amaçlamakta olduğu açıkça görülecektir.

İslam’ın esenliği ve imanın emniyeti ile şen esen kalınız.

  

Yorumlar