İmtihan dönemi; Kaygılardan uzak durun

Örnek

  /   254   /   09 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır
İmtihan dönemine giriyoruz,aileler başta olmak üzere öğrenciler daha kaygısız olmalı

  Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) bir hafta kaldı. Konu eksiklerini kapatıp deneme çözen adayların bir yandan da motivasyonunu yüksek tutması gerekiyor. Motivasyon için ise en büyük görevin ailelere düştüğünü söyleyen uzmanlar, her durumda çocuklarının yanında olmalarını tavsiye ediyor.

Üniversiteye girişte ikinci adım olan LYS yaklaştı. Adayların, eksik kaldıkları konuları tamamlayarak artık sınav gününe motive olması gerekiyor. Bu heyecanı onlarla paylaşan ailelere ise kaygıyı aza indirgeyip destek olma noktasında önemli görevler düşüyor. Sınava az bir zaman kala öğrencilerin psikolojik hazırlığı ders çalışmanın önüne geçiyor. Psikolojik danışman Hakan Metan, kalan bu süre içinde öğrencinin psikolojik hazırlığının iyi olması durumunda net sayısını da artırabileceğine dikkat çekiyor. Metan, “Çok kötü yönetilmiş bir psikolojik hazırlık nedeniyle öğrencilerin sınavlarını yarıda bırakıp ağlayarak çıktıkları oluyor.” diyerek motivasyonun önemine işaret ediyor. Orta düzeyde kaygının başarıyı artırdığını ancak yüksek düzeydeki kaygının başarıyı olumsuz etkilediğini belirten psikolojik danışman, “Aile, çocuğunu rahatlatmaya çalışmalı. ‘Sen elinden geleni yaptın, artık hayırlısı olsun.’ gibi telkinlerde bulunmalı.” diye konuşuyor. Kalan zamanda ailece yapılacak yemek, ziyaret, küçük geziler gibi etkinliklerin de faydalı olabileceğini dile getiren Metan, “Son hafta yoğun çalışmayı bırakmalı. Deneme çözerek ve küçük tekrarlar yaparak vakti değerlendirmeli. Olabildiğince bilgisayar, televizyon ve cep telefonundan uzak durulmalı. Son gün ders çalışılmamalı, etkinlik ve dinlenmeyle geçirilmeli.” diyor.

Kişisel gelişim uzmanı Süleyman Akay ise hedefini iyi belirleyen, başarısızlığa odaklanmayan, önyargılarından kurtulan ve sınavla ilgisi olmayan düşüncelerden uzak duran öğrencilerin bir adım öne çıkarak daha başarılı olduklarını söylüyor. Ailelere de bu noktada büyük görevler düştüğünü vurgulayan Akay, “Anne babalar, kaygılarının çocuğa geçtiğini unutmamalı. Çocuğa her durumda yanında olunduğu mesajını sunmalılar.” diyor. Ailelere, çocuklarının arkadaşları veya çevresindeki başarılı örneklerle karşılaştırma yapmaması gerektiğini hatırlatan Akay, “Aileler, kendi tercihleri ile çocuğun tercihleri arasında dengeyi iyi kurmalılar. Sınav kaygısının yoğun olduğu bu dönemlerde bir uzmandan yardım da alabilirler.” ifadelerini kullanıyor.

  

Yorumlar