Kosova'da başörtülü milletvekili

Örnek

  /   879   /   11 Haziran 2014, Çarşamba

 Yazdır
Kosova'da yapılan seçimlerde başörtüsüyle meclise giren ilk milletvekili de belli oldu

  

Kosova da yapılan genel seçimlerde, PD Partisi nin başörtülü milletvekili adayı Labinote Demi-Murtezi, en fazla oy alan kadın milletvekili adayı oldu. Merkez Seçim Komisyonu’nun gayri resmi bilgilere göre, Doğru Yol Partisi (PD) başörtülü milletvekili adayı Labinote Demi - Murtezi, Kosova Meclisi nde başörtülü ilk kadın milletvekili olacak.

Sağlık Bakanı Ferid Agani’nin başında bulunduğu, Doğru Yol Partisi ( PD) , Haşim Taçi nin başında bulunduğu Kosova Demokratik Partisi (  PDK) ile koalisyona  girerek seçimleri kazandı.

PDK -  PD koalisyonu aday listesinin başlarında bulunan Labinote  Demi - Murtezi, gayri resmi sonuçlara göre sadece Gilan belediyesinde yaklaşık 5 bin oy aldı.

Kosova tarihinde ilk başörtülü milletvekili olacak olan Labinote Demi- Murtezi, seçimlerin resmi sonuçlarının açıklanmasını beklediğini söylerken, mazbatasını almayı sabırsızlıkla beklendiğini ve başörtü ile meclise gireceği an, hayatının en mutlu anı olacağını söyledi.

PD lideri Agani, seçim kampanyasında yaptığı konuşmalarda, Kosova okullarında başörtülü öğrencilerin okuması ve kamuda çalışmayı hiç kimsenin engelleyemeyeceğini belirtmişti. Koalisyon ortağı Haşim Taçi de seçim kampanyası sırasında, seçimleri kazanmaları halinde Kosova da başörtü sorununu çözeceklerini söylemişti.


  

Yorumlar