Resim yapma, duyguların ortaya çıkması
Resim yapma, duyguların ortaya çıkması

Resimle duygular ortaya çıkabilir

Örnek - Halis Çocuk

  /   511   /   11 Haziran 2014, Çarşamba

 Yazdır
Çocukların duygularını ortaya çıkarmak için onların resim yeteneklerini geliştirin

  

O gün hangi olaylara çok sevindi veya üzüldü, kimlere öfkelendi, annesinin hangi tavırları onu incitti yahut mutlu etti vs... Çocuklar için kendini ifade etme biçimlerinden birisi de resim çizmektir. Beyaz bir kağıt, suluboya ya da pasteller, kaliteli ve bol renkli olmak şartıyla çocuğun sağ ve sol beyin, bölümlerini çalıştırmakla kalmaz, sıkıntılarını açığa vurmasını, güçlü bir konsantrasyona kavuşmasını, daha mutlu ve özgüvenli bir birey olmasını kolaylaştırabilir.   

 Çocuklar niçin resim yaparlar?

Çocuğun algı, beceri ve yaratıcı gücünün bir göstergesi olarak ortaya çıkan resim etkinliği aynı zamanda duygusal ve sosyal eğitiminin belirleyici bir unsuru olarak da görülür.  Bu sadece zevkli bir uğraş mıdır? Resim yapmak çocuklar için sadece bir faaliyetten ibaret değildir Beraberinde birçok faydası vardır.   Resim sanatı, özlem, duygu ve düşüncelerin belli estetik kurallar içerisinde iki boyutlu bir düzlem üzerine yansıtıldığı sanat dalıdır. Ressam Melike Solmaz resim yapmanın çocuklar için faydalarını şu şekilde anlatıyor.  

 Göz-el koordinasyonunu sağlar

Resim ile çocuk küçük kaslarını etkin bir biçimde kullanmayı öğrenir ve göz-el koordinasyonu sağlanır.  

 Özgüven oluşturur.

Çocuk yeni figürler çizdikçe bundan hoşnut olur. Çevresinden de onay alıyorsa bu hoşnutluk oranı artar. Bir şeyler başardığına inanır ve bu da özgüven oluşturmasını sağlar.  

 

Kişiliğini, arzularını, kaygılarını yansıtır.

Resim bir iletişim aracıdır. Kullandığı renklerle, çizdiği çizgilerle iç dünyasını kağıda yansıtır.  

 Resim deşarj olma aracıdır.  

Çocuklar resim ile birlikte, yaptıkları çizgilerle kullandıkları boya kalemleri ile, çeşitli fırça darbeleri ile gün içinde yaşadıkları çeşitli kızgınlıklarından soyunabilecekleri gibi içlerinde biriken enerjiyi meşru bir biçimde boşaltma imkanı bulurlar.   

 

Resim yapmaya çocukken başladım!

1996 Bursa doğumlu Ressam Melike Solmaz, kendini bulma arayışından sonra ilköğretim eğitmeni Mehmet Erdoğan’ın da yönlendirmesiyle kendimi resim sanatında bulduğunu söyledi.  Melike Solmaz şunları söyledi: “İlköğretim yıllarında resim ile tanışmadan evvel farklı dallar denedim ve bu dallardan birçok ödülün sahibi oldum. Ve aileminde desteğiyle 14 yaşında İstanbul ‘a Lise eğitimim için geldim. Burada Güzel Sanatlar Lisesinde Mustafa Baytar ve Kübra Fazlıoğlu atölyelerinde eğitim aldım. Daha sonra hocalarım ve okulum sayesinde Saint-Petersburg Güzel Sanatlar akademisinden mezun ressam Serhad Rzaev ile tanıştım. Kendisinin dünya çapında etkili olan akademik eğitimine okulumda ve SerArt resim atölyesinde devam etmekteyim.” dedi.

  

Yorumlar