Iğdır'ın tek kadın kasabı

Örnek

  /   828   /   03 Mayıs 2014, Cumartesi

AA
 Yazdır
Iğdır'da 20 yıldır kasaplık yapan Aşkın Necili, evinin geçimini sağlamaya çalışıyor.

  

Kentin tek kadın kasabı olan Necili (48), İstanbul'da yapmaya başladığı kasaplık mesleğini bir yıl önce Iğdır'da açtığı kasap dükkanını işleterek devam ettiriyor.

Necili, kentte kasap dükkanı işleten tek kadın olduğunu belirterek, kasaplık mesleğiyle evinin geçimini sağladığını söyledi.

Kasaplığa İstanbul'da bir marketin et reyonunda başladığını anlatan Necili, Ben yıllardır bu meslekle uğraşıyorum. Zor olsa da bana artık kolay bir iş haline geldi. Benden et almak için gelen müşterilerim yaptığım işten dolayı beni tebrik ediyorlar. Özellikle erkek müşterilerim işin zor olduğunu, bir bayanın nasıl yapabildiğini soruyorlar ama ben artık bu işin bana hafif geldiğini düşünüyorum dedi.

Uzun süredir yaptığı için, bıçaklara hakim olduğunu belirten Necili, etin nasıl, nereden kesileceğini iyi bildiğini dile getirdi.

Müşterilerinin memnun olduğunu ifade eden Necili, Büyükbaş hayvanlar biraz zor olsa da küçükbaş hayvanları çok rahat bir şekilde parçalayabiliyorum. Bugüne kadar et keserken herhangi bir sorun yaşamadım, umarım bundan sonra da yaşamam. Eşimle İstanbul'da bir markette çalıştık. Ben kasap bölümünde, o pazarlama bölümünde çalışıyordu. Eşim emekli olunca memleketimiz Iğdır'a yerleşmeye karar verdik. Bir yıldır burada açtığım kasap dükkanını işletiyorum. Bu şekilde geçimimi sağlamaya çalışıyorum diye konuştu.

Eşi yardımcısı olarak yanında çalışıyor

Necili, eşi Turgay Necili'yi de yanında yardımcısı olarak çalıştırdığını belirterek, şunları kaydetti:

Eşim de yanımda yardımcım olarak çalışıyor. O sadece kasaya bakar ve diğer işleri ben yaparım. İş yerime gelen erkekler hayretler içerisinde yaptığım işi izliyor. Müşterilerim yaptığım işi seviyor. Çünkü ben en iyi şekilde ve en temiz şekilde etleri kesip paket yapıyorum. Benim yanımda alışveriş yapan müşterilerim sabit ve hangisinin ne istediğini iyi biliyorum. Benden et ve kıyma alan müşterilerim her seferinde memnun olduklarını dile getiriyor.

Turgay Necili ise eşine her konuda destek olmaya çalıştığını vurgulayarak, Eşim uzun zamandır bu işle uğraşıyor. Kasaplık mesleği zor bir iş ama eşim zoru başarıp kasaplıkyapıyor. Ben de kendisine her konuda yardımcı olmaya çalışıyorum ifadelerini kullandı.

  

İlişkili İçerikler

1 çocuk annesi Yasemin Paşalıgil, şirket sahipliğine kadar yükselerek kadınlara örnek bir işletmeci oldu.
Daha fazlası için tıklayın.

Yorumlar