Yaşlılara bakım projesi

Örnek - Bizim Aile

  /   655   /   14 Haziran 2014, Cumartesi

 Yazdır
Unutulmuş değerlerin yaşatılması amacıyla yaşlılara bakım projesi Erzurum'da uygulanıyor

  

Erzurum'un Pazaryolu ilçesinde uygulamaya konulan projeyle hizmetini görecek yakını bulunmayan, korunmaya ve bakıma muhtaç vatandaşlara, evde bakım, temizlik ve yemekhizmeti veriliyor.

Pazaryolu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından "Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti" Projesi başlatıldı. Proje kapsamında yaklaşık bir ay eğitim gören iki kadın, SYDV'ye kaydı bulunan ve yardıma muhtaç 60 yaş üstü kişilerin evlerine giderek her türlü düzenlemeyi yapıyor.

Vakıf tarafından belirlenen 15 aileden 27 vatandaşın evine haftada bir kez giden görevliler, burada kirlenen bulaşık ve çamaşırları yıkadıktan sonra, ev temizliği yaparak yemek pişiriyor.

Beraberlerinde gıda ve temizlik malzemeleriyle günde 2 ailenin evine giden görevliler, bakıma muhtaç kişilerle de yakından ilgileniyor.

Pazaryolu Kaymakamı Ayhan Terzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu projenin, yaşlıların günlük ihtiyaçlarını evlerinden ayrılmadan karşılaması amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Genel amaçlarının ilçenin merkez ve mahallelerinde ikamet edip, sosyal ve ekonomik yönden yoksulluk içinde bulunan kişilerin daha rahat bir atmosferde, kimseye muhtaç kalmadan yaşamalarını sağlamak olduğunu belirten Terzi, şöyle devam etti:

"Köy ziyaretlerine geldiğimizde yaşlı vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığını, yemek, temizlik ve gündelik ihtiyaçlarını yerine getiremediklerini gördük. Bu insanlar birhuzurevinde kalmak yerine kendi evlerinde yaşamak istiyor. Burada 'bir soğanı kırar yerim ama ayrılmam' diyorlar. Bizde o zaman onların evlerine hizmet götürelim dedik. Yaklaşık bir aydır bu proje başlamış durumda. Evine gidilecek aile bir gün önce bizi arıyor ve hangi yemeği istiyorsa ona göre malzemeler temin edilerek götürülüyor. Yemeği yapılan aile için arta kalan vakitlerde evin halı, çamaşır ve bulaşıkları yıkanıyor."

- İstihdam olanağı sağlandı

Terzi, projenin bir diğer amacının da ekonomik yoksulluk içinde olan ve sosyal güvencesi bulunmayan 18 yaş üstü kadınlara istihdam sağlamak olduğunu ifade ederek, gelen talepler karşısında önümüzdeki yıl personel sayısını artırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Vatandaşlardan taleplerin arttığını ifade eden Terzi, "Memnuniyetler fazla, herkes kendisine de bu hizmetin verilmesini istiyor. Burada devletin şefkatini göstermesi onlar için çok güzel ve önemli. Bu proje, sosyal devlet ilkesinin tamamen yerinde uygulanışının bir modelidir diye düşünüyoruz" dedi.

Kaymakam Terzi, sağlık durumları yerinde olmayan ihtiyaç sahiplerinin de görevlendirilen doktorlar tarafından muayene edildiğini sözlerine ekledi.

Evde bakım hizmeti gören Murat Demir de (81), yatılı okuyan 3 torunuyla zor şartlar altında yaşadıklarını dile getirerek, "Eşimle onlara bakmakta zorlanıyorduk. Sağ olsunlar böyle bir uygulama başlatıldı. Bu sayede yemek ve temizlik sıkıntılarımız çözüldü. Yaşlanmıştık ve bakacak kimsemiz de yoktu" diye konuştu.

  

Yorumlar