Havucun gücü kanıtlandı!

Şifa Bahçesi

  /   366   /   05 Mart 2018, Pazartesi

 Yazdır
Katarakt ve sarı nokta gibi körlüğe kadar ilerleyebilen hastalıklardan korunmak için bazı gıdaları özellikle tüketmek gerekiyor. Dr. Cem Selvi, keskin gözler için vitamin ve mineral deposu besinleri tek tek sıralıyor...

  

Göz sağlığını koruyan, katarakt ve sarı nokta gibi körlüğe bile yol açan hastalıklara karşı beslenme önemli rol oynuyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Selvi, besinlerin göz sağlığını korumadaki önemine dikkatleri çekerek dost gıdalar konusunda önemli bilgiler veriyor. "Havucun gözlerimiz için önemli olduğu çocukluğumuzdan beri bildiğimiz bir gerçek" diyen Dr. Selvi, şöyle devam ediyor:

KORUYOR DURDURUYOR

"Fakat havucun yanı sıra göz sağlığının korunmasında faydalı birçok besin daha var. Bunlar sadece gözleri korumakla kalmıyor, var olan hastalığın ilerlemesini de önleyebiliyor. İşte bu besinlerin bol bol tüketilmesini öneriyoruz. Tabii ki bunları tüketirken genel sağlığımızı etkileyen mevcut sistematik hastalıkları ve taşıdığımız hastalık risklerini de göz önünde bulundurmamız ve doktorumuzu bilgilendirmemiz gerekiyor."

ÇAY-KAHVEYE DİKKAT!

Dr. Cem Selvi, katarakt, sarı nokta ve göz kuruluğu gibi hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenleri anlattı: "Omega 3, selenyum, zeaksantin, lutein, çinko, A, C, E vitaminlerini göz sağlığımızı koruyan kahramanlar olarak adlandırabiliriz. Bu vitamin ve minarelleri içeren besinleri tüketmek, görme yeteneğini ve görme keskinliğini korur. Ayrıca makula dejenerasyonu olarak bilinen sarı nokta hastalığı, katarakt, göz kuruluğu gibi hastalıkların gelişme riskini azaltır. Sağlıklı gözler için bol su tüketmek, kahve, çay gibi kafein içeren sıvı tüketimini sınırlamak gerekir. Sigaradan da uzak durmak önemlidir."

MEYVE ŞEKERİ KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR

Kataraktın ve sarı nokta hastalığının koruyucu tedavisinde C vitaminli besinlerin tüketilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Cem Selvi, "Ancak genel sağlık durumuna dikkat etmek gerekir" dedi. C vitamini deposu portakal, kivi ve mandalina gibi meyvelerin fruktoz denen meyve şekeri içerdiğini belirten Dr. Selvi şu uyarıda bulundu: "Fazla meyve tüketimi fruktoz alımının artmasına bağlı olarak kötü kolesterolü yükseltir. Kalp-damar ve diyabet hastaları C vitaminini meyvelerden değil sebzelerden almalıdır."

  

Yorumlar