Organlar umut oluyor

Örnek

  /   278   /   16 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır
Organ nakli bazılarına hüzün olurken bazıları için yeni bir başlangıç oluyor

  

Bir çok ülkede henüz kültür düzeyine ulaşmamış organ nakli bir çok insan için yeni bir hayatın başlanğıcı oluyor. Ülke vatandaşlarında henüz yeterli düzeyde olmayan organ bağışı, daha çok kadavra olarak bilinen ölü/beyin ölümü/ gerçekleşmiş kişilerin yakınları aracılığı ile sağlanıyor. Başta böbrek olmak üzere kalb, ciğer, bağırsak ve hatta son dönemlerde yüz nakli bile yapılar düzeyine geldi. Yapılan organ bagışları da bir çok insan için yeni bir umut yeni bir hayat oluyor.

İşte bunlardan biri de Bayramiç iltesinde yaşandı.

Bayramiç ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrası dün beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki İsmail Madak'ın organları 7 kişiye umut oldu.

Trafik kazası geçirdiği 8 Haziran'da Çanakkale Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve yoğun bakım ünitesinde tedaviye alınan Madak'ın dün beyin ölümü gerçekleşti.

Madak'ın ailesi oğullarının organlarını bağışlama kararı alarak, durumu Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü'ye bildirdi.

Ülkü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Madak ailesinin çok önemli ve kutsal bir karar verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Hakikatten insanlığa ders verir gibi bir karardı. 'İsmail sayesinde başka insanlar sağlığına kavuşsun' diye karar verdiler. İsmail sayesinde şu anda Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki kalp hastası, yine Ankara'daki özel bir hastanedeki karaciğer hastası, İstanbul ​Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki akciğer hastası, Bursa'da bekleyen iki böbrek hastası ile iki göremeyen kişi sağlığına kavuşacak. İsmail 7 kişiye can oldu. Ailesini bu kararlarından dolayı kutluyorum."

Organları alacak ekiplerin kente gelmek üzere olduğunu aktaran Ülkü, "Onlar bir ara ameliyata girecek, sırasıyla organları alacak. Organların diğer kentlere ulaşması için 2 uçak, 1 helikopter ve 1 ambulans kullanılacak. Bu da Sağlık Bakanlığı'nın temin ettiği ulaşım araçları. Onlar sayesinde de organlar yeni bedenlerde, insanlara sağlık ve can verecek" dedi. 

  

Yorumlar