Hayatın anlamını bulma yolunda

İlim İrfan

  /   412   /   08 Mart 2018, Perşembe

 Yazdır
Geçip gidiyor zaman. Bunun farkında mıyız her an? Yaşanmışlıklar biriktirmiş heybesinde, hiç bitmeyecek sandığımız o anlar nerede?

  

Sizlerle yazarını bulamadığım bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Alın kağıdı kalemi elinize, bizler değil yalnızca siz hesap sorun kalbinize….Hayatınızın anlamını sorun kendinize ? Bir insan mı, kariyer mi, yoksa hepsinden önemlisi Allah'a kul olmak mı?

Günlerden bir gün adamın biri hayatın anlamını merak etmiş. Bulduğu hiçbir yanıt ona kâfi gelmemiş ve çevresine danışmış, aldığı cevaplar da ona yetmemiş. Köyler, kasabalar ülkeler dolaşmış; ama yetineceği bir cevap bulamamış. Tamamen umudunu yitirmişken bir köyde ona “Şu karşıki dağları görüyor musun? Orada yaşlı bir bilge yaşar. İstersen ona git belki o sana aradığın
cevabı verebilir.” demişler.

 Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı yere ulaşmış adam. Kapıdan içeriye girmiş ve bilgeye hayatın anlamını sormuş. Bilge “Sana bunun cevabını söylemeden önce bir sınavdan geçmen gerek.” demiş. Adam derhal kabul etmiş. Bilge adamın eline bir çay kaşığı vermiş ve içine silme zeytinyağı doldurmuş. Şimdi çık ve bahçede bir tur at ve tekrar buraya gel yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin, demiş. Adam, gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş.

Bilge bakmış ve “Güzel, kaşıktan yağ eksilmemiş peki bahçe nasıldı?” demiş. Adam da demiş ki “Ben kaşıktan başka yere bakmadım ki.” “Şimdi tekrar bahçeyi dolaş, kaşık yine elinde olacak; ama bahçeyi inceleyip de gel.” demiş bilge. Adam tekrar bahçeye çıkmış, gördüğü güzellikler karşısında adeta büyülenmiş. Döndüğünde de bilge yine adama “Bahçe nasıldı? diye sormuş. Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini heyecanla anlatmış. Bilge gülümsemiş “Ama kaşıkta yağ kalmamış.” demiş ve eklemiş. “Hayat ancak senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün ve hayatın akıp gider, sen farkına varmazsın. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında yaşarsın ve zaman anlam kazanır.”

  

Yorumlar