Konya Belediyesinden örnek çalışma

Örnek

  /   224   /   20 Haziran 2014, Cuma

 Yazdır
Konya'daki dezavantajlı gruplarının yoğun olarak yaşadığı Yeni Mahalle'de 3 yıl önce açılan Mevlana Sanat Merkezi, sadece Türkiye'ye değil dünyaya örnek oluyor.

  

Konya'da dezavantajlı grupların yoğun yaşadığı semtte, çok sayıda kuruluşun işbirliğiyle açılan Mevlana Sanat Merkezi'ndeki çalışmaları incelemek için Hollanda, Almanya, Romanya ve Avusturya'dan gruplar geldi. Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürü Öz, "Dezavantajlı gruplar ve madde bağımlılığı ile ilgili yapılan çalışmalara örnek olarak hep burası gösteriliyor" dedi. 

Karatay Halk Eğitim Merkezi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Kaymakamlığı ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle 2011 yılında açılan merkezdeki çalışmaları incelemek için Hollanda, Almanya, Romanya ve Avusturya'dan gruplar geldi. Dezavantajlı grupların topluma entegre edilmesi ve madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında açılan 93 ayrı kursa katılanların bir çoğu istihdam edildi, meslek sahibi olanlar aile bütçelerine katkı sağlamaya başladı. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Öz, yaptığı açıklamada, Yeni Mahalle'deki dezavantajlı grupların topluma entegre edilmesi ve madde bağımlılığının önlenmesine yönelik olarak Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Kaymakamlığı, Sosyal Rehabilitasyon Merkezi (REHADER) Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı (SADAV) işbirliğinde 2011 yılında mahallede Mevlana Sanat Merkezi'nin açıldığını söyledi. Kurslara ilginin sürekli arttığını ifade eden Öz, 2011 yılından buyana 93 kursta 1854 kişiye eğitim verildiğini, bunlardan bazılarının Kur'an-ı Kerim, aerobik, makine nakış, dikiş, giyim, sulama budama, çini, futbol gibi kurslar olduğunu dile getirdi. Öz, "Mahalleliye yönelik olarak bu kurslarla birlikte soba zehirlenmesi, hijyen gibi konularda eğitimler verildi. Sosyal kültürel etkinlikler düzenledik. Sürekli çalışmalar yaptığımız ve dikkatli hareket ettiğimiz bir alan. Mahalleliyi meslek edindirme yolu ile madde bağımlılığından ve kötü alışkanlıklardan koruma, topluma entegre etme noktasında çalışmalar devam ediyor. Çocuklara, erkeklere ve bayanlara ayrı olarak ayrı kurslar düzenliyoruz. Onların istek ve ihtiyaçları konusunda kurslar planlıyoruz" dedi.

EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYANLAR İŞE YERLEŞTİRİLİYOR

Öz, mahalledeki çocuk ve gençlerin futbola çok meraklı olduğunu belirterek, bir çok kişinin futbol eğitimi aldıktan sonra amatör spor kulüplerinin altyapısına yönlendirildiğini, ayrıca mahallede bir de futbol takımı kurulduğunu dile getirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlana Sanat Merkezinde yapılan bu çalışmaları içeren "Mevlana Sanat Merkezi'nde Dezavantajlı Grupların Sosyal Entegrasyonu Projesi"nin Avrupa Kentler Birliği'nden ikincilik ödülü aldığını vurgulayan Öz, merkeze Türkiye ve Avrupa'daki bir çok ülkeden ilgi olduğuna işaret etti. Öz, Avrupa Birliği projesi kapsamında birçok ülkeden bu merkezdeki çalışmaları incelemek için grupların geldiğini belirtti. Makine dikişi usta öğreticisi Meral Cavlak, mahalleden bir çok kadının kurslara gelerek meslek edindiğini ve aile bütçelerine katkı sağladığını söyledi. Merkezde üç ayrı kursta eğitim alarak meslek sahibi olan Elmas Salur da Mevlana Sanat Merkezi'nin büyük katkısını gördüğünü buraya gelmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

  

Yorumlar