Bebeklere İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü

Halis Çocuk

  /   395   /   14 Nisan 2018, Cumartesi

 Yazdır
Çocuğun sağlıklı beslenmesinde anne sütünün önemine değinen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Kurtul, bebeklerin 6 aya kadar sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğine vurgu yaparak özellikle kış aylarında yaygınlaşan hastalıklara karşı uyarılarda bulundu.

  

 Çocuğun sağlıklı büyümesinde Anne sütünün önemine değinen Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Kurtul, 0-2 dönem arası çocuklar için öncelikle anne sütünün tercih edilmesi gerektiğini ifade ederek "Anne sütü, ideal olan 3 saatte bir verilmesidir Bebek istedikçe anne sütü verilebilir. Yine birinci aydan itibaren D vitamini damla başlanmalıdır. Eğer bebeğiniz anne sütü yetersizse veya anne sütü almıyorsa hazır mama verilmelidir. Bununla beraber çocukların 6 ay'a kadar tek anne sütü ile beslenmelidir. 6 Ay'dan sonra doğru besinlerle çocuk beslenmelidir." Dedi.

 

Hastalıklarına karşı uyarılarda bulunan Kurtul "Bu aylarda çocuklar bize yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi üst solunum yollarına ait belirtilerle geliyorlar. Bunun yanında karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi şikayetler de sık görülüyor. Enfeksiyonlara ya da alerjik deri hastalıklarına bağlı deri döküntüleri ve idrar yolu enfeksiyonu da sıkça görülen hastalıklar arasında yer alıyor." dedi.

 

Gribal enfeksiyonların, ateşle birlikte halsizlik, kusma, karın ağrısı ve iştahsızlık gibi etkilerin de artmasına neden olduğunu ifade eden Dr. Kurtul, aynı zamanda öksürük, burun akıntısı ve burun tıkanıklığının da olabileceğini kaydetti.

 

El Temizliğine Dikkat Edilmelidir
Kalabalık ortamlarda gribal enfeksiyona yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisinin el temizliği olduğunu vurgulayan Dr.Kurtul, şunları kaydetti: "Grip virüsü, hapşırık ve öksürükle dışarıya atılan havadaki bu virüsü taşıyan damlacıklar yoluyla taşınır. Bu sebeple kalabalık ortamlarda bulunmamak gerekir. Özellikle okul çağındaki öğrenciler, sınıfta birbirine hastalık bulaştırabildiği gibi, okuldaki hastalıkları evdeki kişilere de bulaştırabilmektedir. Okul ve kreşe gitmek zorunda olan çocuklar için en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta yine el temizlidir. Çocukların, el temizliğini çok iyi yapılması gerekir."

 

Çocuklar Kalabalık Ortamlara Götürümemeli
Ailelere Tafsiyelerde bulunan Dr. Kurtul, " Çocuklar kalabalık ortamlara götürülmemeli ve Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Yemekten önce, yemekten sonra,oyun oynadıktan sonra kesinlikle çocuklar ellerini Yıkamalıdırlar.Mecbur olmadıkça Soğuk havalarda çocukları dışarı çıkarmaları gerektiğinin söyleyen Kurtul, soğuk havalar, nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit gibi hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Anne ve babalar soğuk havalarda özellikle bebeklerini dışarıya çıkarmamalarını, çıkarılması durumunda ise çok iyi giydirilerek soğuktan korunmaları gerekir. Aileler, çocuklarını soğuk havalarda hastalıklardan korumak için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelidirler." şeklinde konuştu.

  

Yorumlar