Çocuk ölümlerinin önü alınabilir

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   225   /   21 Haziran 2014, Cumartesi

 Yazdır
Bir takım basit önlemler ve tedbirlerle, çocuk ölümlerinin önüne geçilebilir

  Dünyada her yıl yaklaşık üç milyon bebeğin ilk dört haftada öldüğü, alınabilecek tedbirlerle bu ölümlerin yüzde 40’ının önlenebileceği bildirildi 

UNICEF Hamilelik ve Yenidoğan Sağlığı Baş Danışmanı Kim Eva Dickson, yeni doğan çocukların ölümlerinin engellenmesi için bazı basit önlemlerin alınabileceğini söyledi. Bazı bebeklerin doğum sonrasında solunum güçlüğü yaşadığına dikkati çeken Dickson, solunum maskesi sayesinde çocuğun yaşamasının sağlanabileceğini ancak dünyada bu maskelerin bulunmadığı pek çok sağlık merkezi olduğunu belirtti.
İkinci olarak doğumdan hemen sonra bebek için sıcak bir ortam sağlanması gerektiğine işaret eden Dickson, bebeğin ısı kaybına uğramasının ölüme yol açabildiğini anlattı. Bebeğin bir an önce annesinin göğsüne yatırılması ve emzirilmesinin sağlanması gerektiğini de ifade eden Dickson, ilk emzirmenin bebeği enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi olduğunu kaydetti. Her yıl bebeklerin yaklaşık 3 milyonunun ilk 28 gün içerisinde hayatını kaybettiğine dikkati çeken Dickson, buna ek olarak 2.6 milyon bebeğin ise ölü doğduğunu bildirdi. Dickson, “Alınacak tedbirlerle üç milyon bebek ölümünün yüzde 40’ı önlenebilir” dedi. Dickson, hükümetlere, bu eylem planını kabul etmeleri için baskı uygulanmasını istedi. Dickson, “Hükümetler yenidoğan servislerine yatırım yapmıyor” dedi.
  

Yorumlar