'İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün'

Halis Sağlık

  /   597   /   17 Mayıs 2018, Perşembe

 Yazdır
Ramazan ayında yapılan egzersizlerin ağır olmaması gerektiğini belirten uzmanlar, iftardan 2 saat sonra 45 dakikalık tempolu yürüyüş tavsiyesinde bulundu.

  

İftar sonrasında kan şekerinin yükselmesi nedeniyle ağır sporların kalbi yorabileceğini belirten uzmanlar, hafif egzersizlerin yapılması ve mutlaka su içilmesi tavsiyesinde bulunarak, "İftardan 45 dakika sonra yapılacak olan 2 saatlik tempolu bir yürüyüş ise metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği ve formda kalmayı sağlayacaktır." önerilerinde bulundular.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Aydın Ender Süzer, Ramazan ayında egzersiz yaparken sakatlanmamak ya da sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için bazı kurallara uyulmasının da önemli olduğunu söyledi.

"İftardan 2 saat sonra spor yapılmalı"

Doktor Aydın Ender Süzer, oruç tutan kişilerin iftar ile sahur arasındaki saatlerde spor yapmaları gerektiğini belirterek şu bilgileri verdi:

"Ramazan ayında oruç tutanlar akşamları, iftar ve sahur arasında spor yapabilir. Vücudunuz gündüz saatlerinde besinsiz ve susuz kalmıştır. İftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden ötürü egzersiz yapmakta acele edilmemelidir, yaklaşık 1-2 saat dinlenmelisiniz."

"45 dakikalık tempolu yürüyüş yapın"

"Yaşınıza, sağlık durumunuza göre ağır olmayacak sporları yapmalısınız." diyen Doktor Süzer, "Mesela koşu yerine hızlı yürüyüşü tercih etmelisiniz, bu sırada su da içmelisiniz. Yapılacak 45-60 dakikalık tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi, formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar." dedi.

"Ağır egzersizler kalbi zorlayabilir"

Özellikle ileri yaşlarda ağır egzersizin önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade eden Doktor Süzer, "Vücut tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizlerle kalp rahatsızlığı başta gelmek üzere birçok sağlık problemine istemeden davetiye çıkarılır. Böylece de formda kalmaya çalışırken sağlığının bozulmasına istemeden sebebiyet verirsiniz. Özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerin metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde daha dikkatli olmaları önerilir." diye konuştu. 

  

Yorumlar