Anneler direndi, kazandı

Örnek - Bizim Aile

  /   175   /   22 Haziran 2014, Pazar

 Yazdır

Dağda kimse kalmasın. Herkes gelsin, ülke rahatlasın. Ülkemizde bir kedi bile ölmesin. Ne polis ne asker hiç kimse ölmesin. Barış istiyoruz, herkes mutlu olsun.

PKK tarafından dağa kaçırılan çocukları için oturma eylemi yapan annelerin dirençi, çocukların dağdan inmesine neden oldu

  

Adana'dan terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için Diyarbakır'a gelerek Büyükşehir Belediyesi, ardından Dağkapı Meydanı'nda 35 gündür oturma eylemi yapan anne Şerivan Aşan ve baba Tahir Aşan, örgüt tarafından bırakılan oğulları 15 yaşındaki Y. Aşan ile Diyarbakır'da bir araya geldi.

Örgüt tarafından Şırnak'ta bırakılan ve bir araçla Diyarbakır'a gelen Y. Aşan, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünde alınan ifadesinin ardından ailesiyle görüştü.

Baba Aşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü tarafından kaçırıldıktan 3 ay sonra Şırnak kırsalında bırakılan oğlunun kendi imkanlarıyla Diyarbakır'a geldiğini söyledi.

Oğluna kavuşmak için 35 gündür eylem yaptıklarını dile getiren Aşan, artık kimsenin ölmesini istemediklerini belirtti.

Bütün çocukların ailelerine kavuşmasını istediklerini anlatan Aşan, şöyle konuştu:

"En mutlu günümüz bugün. Artık anne ve babalar ağlamasın. Biz istiyoruz ki bütün çocuklar gelsin, ailelerine kavuşsunlar. Sebep olanlardan Allah razı olsun. Çok memnunuz, mutluyuz. Dağda kimse kalmasın. Herkes gelsin, ülke rahatlasın. Ülkemizde bir kedi bile ölmesin. Ne polis ne asker hiç kimse ölmesin. Barış istiyoruz, herkes mutlu olsun."

Anne Aşan ise 35 gündür yaptıkları oturma eylemi nedeniyle perişan olduklarını kaydederek, "Çocuğum geldiği için çok sevindim, sebep olanlardan Allah razı olsun. Allah devletten razı olsun, kadim etsin. Allah giden bütün çocukları pişman etsin, dağdan getirtsin. Çocuğuma kavuştuğum için çok mutluyum."

Oturma eylemi yapan aileleri ziyaret ettiler

İl Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan Aşan ailesi, Dağkapı Meydanı'ndan oturma eylemi yapan diğer aileleri ziyaret ederek, mutluluklarını paylaştı.

Anne Aşan, eylemlerini sürdüren diğer annelere sarılarak, onların da çocuklarına kavuşması dileğinde bulundu. Buluşma anında anneler gözyaşlarına hakim olamadı. Annelerin eylem yaptığı çadırda ağıtlar yakarak ağladı. Annelerden fenalaşan Rahime Taşçı'ya sağlık ekipleri müdahale etti.

Öte yandan, terör örgütü tarafından bırakılan Y. Aşan'ın, basın mensuplarından dolayı ailelerin yanına gelmek istemediği görüldü.

  

Yorumlar