Karaciğeri Yoran Yiyecekler Nelerdir

Halis Sağlık

  /   1263   /   30 Eylül 2018, Pazar

 Yazdır

  

Karaciğeri Yoran Yiyecekler Nelerdir?

Sağlıklı bir vücut ve kaliteli yaşam için, insan vücudunda her organın ayrı ayrı görevleri bulunmaktadır. Bazı organların görevleri ise, oldukça önemlidir. Karaciğer, yaşamsal fonksiyonları bulunan organlardan birisidir. Karaciğerin işlevlerini yitirmemesi ve vücut düzeninin bozulmaması için, günlük yaşamda birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

-Düzenli spor yapma

-Sağlıklı beslenme

-Başta sigara ve alkol olmak üzere çeşitli zararlı alışkanlıklardan uzak durma

-Stresli yaşamdan uzak durma gibi noktalara dikkat edilmesi, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamaktadır. Karaciğerin sağlıklı olması için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise beslenmedir. Bazı yiyecekler, karaciğere zarar vermektedir. Karaciğeri yoran yiyecekler fazla tüketilmemeli, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

   Karaciğeri yoran besinler

-Karaciğeri yoran yiyeceklerin başında fast food yiyecekler gelmektedir. Hamburger, pizza, hazır patates kızartması gibi yiyeceklerin sıkça tüketilmesi, karaciğerde fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır.

-Çay ve kahve: Sağlık için belirli oranda faydaları bulunsa da, çay-kahve ikilisi, aşırı tüketiminde karaciğeri yormaktadır.

-Hazır yiyecekler: Hazır paketlenmiş gıdalar ve konserve türü besinlerin sıklıkla tüketilmesi, karaciğerin performansını arttıracağından yorurlmasına sebep olur.

-Salam, sucuk ve sosis: Bu gibi yiyceklerin insan sağlığına zararları zaten bilinmektedir. Karaciğer ise, bu işlenmiş gıdaların emilimini gerçekleştirirken yüksek oranda performans harcamakta, bu da karaciğerin yorulmasına sebep olmaktadır.

-Kızartma ağırlıklı beslenme: Kızartmalar, karaciğeri aşırı şekilde yorar. Bu nedenle sıklıkla tüketilmemesi gerekmektedir.

-Hormonlu gıdalar: Hormonlu gıdalar, karaciğerin en büyük düşmanlarından birisidir. Karaciğerin uygun performansta çalışabilmesi için, gıdaların mevsiminde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü, mevsimsiz gıdalar, hormon takviyesi bulunan gıdalardır, karaciğeri yorar.

-Gazlı içecekler: Karaciğeri ciddi anlamda yormaktadır. Asitli içecekler, karaciğeri yorduğu gibi, sağlık açısından da çeşitli zararları bulunan içeceklerdir.

-Krema, süt tozu, hazır meyve suları: İçerdikleri yapay tatlandırıcı ve bazı kimyasallar yüzünden karaciğeri yoran gıdalardır.

Görüldüğü gibi, karaciğeri yoran birçok besin bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam için, karaciğeri yorduğu gibi, insan sağlığına başka anlamda da zarar veren bu yiyeceklere, mümkün olduğunca günlük beslenme düzeninde yer verilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde, karaciğerin fonksiyonunun bozulmasına bağlı olarak, tehlikeli boyutta birçok karaciğer hastalığı oluşabilir.

  

Yorumlar