Asırlık tezgahta yaşatılan gelenek

Örnek

  /   267   /   23 Haziran 2014, Pazartesi

AA
 Yazdır
64 yaşındaki Emine Bilgiç, 50 yıldan beri asırlık ağaç tezgahta unutulmaya yüz tutan keten bezini dokuyor.

  

Kandıra ilçesinde yaşayan 64 yaşındaki Emine Bilgiç, 50 yıldan beri asırlık ağaç tezgahta unutulmaya yüz tutan keten bezini dokuyor.

Keten ekilmemesi nedeniyle ip bulamayan halkın dokumacılığı bıraktığı, "Kandıra bezi" olarak bilinen keten bezi, Safalı köyünde Bilgiç tarafından el emeğiyle üretilmeye devam ediyor.

Bilgiç, çocukluğundan beri keten bezi dokuduğunu belirterek, eskiden nevresim, kilim ve gömlek gibi eşyanın ketenden yapıldığını, konfeksiyonun yaygınlaşmasıyla bu kültürün kaybolduğunu söyledi.

"Bizim yörede keten bezi dokuyan kalmadı" diyen Bilgiç, "Keteni unuttu şimdiki nesiller. Ninelerin sandıklarında kalmış 30-40 senelik iplikler elime geçtikçe keten bezini yaşatmaya çalışıyorum. Keten bezi dokumayı öğrenmek isteyen de yok, isteyen varsa sağlığım yerindeyken öğretmeye hazırım. Yeter ki bu bez unutulmasın, gelecek nesiller faydalansın. Şimdi kızlar çeyizlerine koymak için arıyor ama bulamıyor" ifadesini kullandı.

Eli hızlı birinin günde 10-15 metre keten dokuyabileceğine dikkati çeken Bilgiç, "Kullandığım dokuma tezgahı 100 senelik, belki daha fazla. Tezgahım kırılınca yıllar önce komşumdan satın almıştım. Bütün keten eşyamızı bu tezgahta dokuyoruz. Teknoloji ilerledikçe bu tezgahlar da kalktı ortadan" şeklinde konuştu.


  

Yorumlar