Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, iyi kolesterol seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.
Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, iyi kolesterol seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

Sağlıklı yaşam için aktivite şart

Halis Bilgi

  /   243   /   23 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır

Yürümek, oyun oynamak, merdiven çıkmak, bisiklete binmek gibi kas ve eklemleri kullanan, enerji tüketimi ile sonuçlanan faaliyetler fiziksel aktivite olarak sayılabilir

Yeterli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli fiziksel aktiviteler de çok önemli

  
Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, sağlığın korunması ve geliştirilmesinde yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte düzenli fiziksel aktivitelerin de çok önemli olduğunu söyledi.

Yürümek, oyun oynamak, merdiven çıkmak, bisiklete binmek gibi kas ve eklemleri kullanan, enerji tüketimi ile sonuçlanan faaliyetlerin fiziksel aktivite olarak sayılabileceğini söyleyen Dr. Burhan Kütük, 'Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Meme ve kalın barsak kanserlerinin yaklaşık % 21-25'inin, şeker hastalığının % 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30'unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, iyi kolesterol seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir. Fiziksel aktivitelerin sağlık yararlarının görülebilmesi için düzenli yapılması gerekmektedir. Haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, kalın barsak ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterli olacaktır. Orta şiddette fiziksel aktivite, nefes almanın ve kalp atım sayısının normalden daha fazla olduğu, kasların zorlanmaya başladığı, orta derecede çaba gerektiren aktivitelerdir. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek gibi. Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yüzde 71.9'u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplum tabanlı, çok sektörlü, çok alanlı ve kültürel bir yaklaşım gerektirmektedir. Fiziksel aktivitenin önemi ve sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla özel günlerin kutlanması Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Program'ının aktivitelerinin içerisinde yer almaktadır' dedi.
  

Yorumlar