Dayanıklı Çocuk Yetiştirmenin Formülü

Halis Çocuk

  /   440   /   09 Ocak 2019, Çarşamba

 Yazdır
Süper kahramanları örnek alarak büyüyen zamane çocukları, günlük hayatta ise karşılarına çıkan ilk zorlukta havlu atıyor

  

Süper kahramanları örnek alarak büyüyen çocuklar, günlük hayatta karşılarına bir zorluk çıktığı zaman hemen pes ediyor.

Uzmanlar, dayanıklı çocuk yetiştirmenin formülünü verdi.

-Çocuklar dayanma gücünü öğrenerek kazanır. Zorluklarla mücadele becerisi içgüdüsel gelişmez. En önemli örneği ailede görmeliler. 

ONLARLA SPOR YAPIN

-Çocuklarla ilgilendiğiniz anlarda başka işlere odaklanmayın. 10 dakika bile olsa tüm dikkatinizi çocuğunuza verdiğinizi hissettirin. Bu, çocuklara her zaman güvenli bir limanları olduğu duygusu aşılar. 

-Çocuğunuzun hareket etmesini sağlayın. Onlarla spor yapın, yürüyüşe çıkın. Egzersiz, stres hormonu salgısını azaltmasına yardımcı olur. 

UYKUDAN 1 SAAT ÖNCE CİHAZ KULLANIMINI YASAKLAYIN

-Uyku saatinden en geç 1 saat önce ekranlı tüm cihazların kullanımını yasaklayın. Çünkü gelişim çağındaki uyku kalitesi, çocuğun sağlıklı karar vermesinde hayat boyu rol oynuyor. Kolay kolay ödüllendirmeyin. Ertelenmiş mükafatlar, her şeye kolay ulaşamayacağını öğrenmesine yardımcı olur. 

GÜNÜNÜN NASIL GEÇTİĞİNİ SORUN

-Her günün sonunda onlara günün nasıl geçtiğini sorun. “Okul nasıldı?” “Bugün ne yaptın?”, “Bugün yeni bir şey öğrendin mi?”, “Seni mutlu eden bir şey yaşadın mı?” gibi basit, sıkmayan sorular seçin. Böylece günlerini gözden geçirmelerine yardımcı olursunuz.

  

Yorumlar