Uyku ve Beyin Arasındaki ilişki

Bilge Kadın

  /   1274   /   15 Ocak 2019, Salı

 Yazdır
Sağlıklı bir uyku nasıl olmalı nelere dikkat etmeli

  

                                        Uyku Ve Beyin Arasındaki İlişki       

  Farkında değiliz belki ama geç saatlere kadar oturmak, az uyumak,   
(uyku düzensizliği) karın üstü yatmak, gözleri ovuşturmak, stresi kontrol edememek, kilo düzensizliği, sürekli tatlı yemek ihtiyarlığımıza neden oluyor. İhtiyarlamak yaş olarak değil tabi, anlatmak istediğimiz; bu tür şeylere dikkat edilmemesi organlarımızın daha çabuk yorulup yıpranmasına yol açmaktadır. 

Uyku ile beden arasındaki ilişki

 İnsan vücudu ve organları her daim çalışan bir makina gibi. Bu olağanüstü makina günün belli bir zaman diliminde dinlenmeye ve kendini yenilemeye ihtiyaç duymaktadır. Özellikle de gecenin belli saatlerinde, başta beyin olmak üzere bedenin yenilenmesi ve gün içinde yorgunluk, stres ve ya bazı yanlış beslenme yöntemleri sebebiyle meydana gelen tahribatı onarmak amacıyla uykuya ihtiyaç duymaktadır. Kaliteli bir uyku hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasına da sebep oluyor. Uyku, beden için olduğu kadar beyin için de gerekli olan durumdur. Hatta beyin için kaçınılmaz bir zarurettir. 
       Beynimizi için, gün içinde depoladıklarını, belli bir arşivleme yapabilmesi için  uykunun bir ihtiyaç olduğunu anlıyoruz. Uzmanlar bu alanda yaptıkları araştırmalarda beynin sağlıklı bir şekilde işlevini görebilmesi için düzenli uykunun gerekli olduğunu dile getiriyorlar. Uyku düzenine dikkat edilmediğinde beden ve beyin yeterince dinlenemez. Dinlenemeyen beden ve beyinde biz dizi aksaklıklar baş göstermeye başlar. Yüce Rabbimiz Furkan Süresi 47.ayeti kerimesinde "O, geceyi sizin için bir elbise,uykuyu bir dinlenme ve gündüzü de yayılıp-çalışma (zamanı) kılandır." Ya da Nebe Süresi 9. ayeti kerimesinde " Uykunuzu bir dinlenme yaptık" ifadelerinde de dile getirildiği gibi uyku, vücudun ihtiyacı olan dinlenme dönemi. 

   Elbette bedenimizin dinlenmesi süreci ile beynimizin dinlenmesi için gerekli süreece baktığımızda arada farklılıkların olduğunu görürüz. . Özellikle beden belirli bir kestirme ile dinlenmeye geçebilir. Beyin ise bu süreci biraz zor geçirir. Bu yüzden, uykunun beden için değil beyin için olduğu gerçeğini de dillendiren uzmanlar, uykunun mucize bir süreç ve beyni güçlendiren bir etken olduğunu belirtirler.

         Sağlıklı bir uyku için derin uykuya ihtiyaç vardır. Uyuyan kişinin küçük sesler yada hareketlerden uykusu kaçmaması ve ya  uyumak için yoğun bir çaba göstermek zorunda kalmaması gerekir. Yani uykuya rahat geçebilme de kaliteli bir uyku için önemlidir. 

    Yetişkin bir insan için 6/10 saat arasında değişen bir uykuya ihtiyaç vardır. Ve tabi bu mizaçlara göre farkılık gösterir. Geleneksel tıp açısından baktığımızda  farklı mizaçlardaki insanların uykuya olan ihtiyacının da farklı olduğunu görürüz. Kaliteli bir uyku için mekan çevre şartlarının da önemli payı olduğunu unutmamak gerekir.

      Akşam yemeklerinde sindirimi zor gıdalardan kaçınılması derin ve sağlıklı bir uyku için çok  önemlidir. Ayrıca geç vakit yenilen akşam yemeklerinin de uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediği bir gerçek. Sağlıklı bir uyku için akşam yemeği ile yatma saati arasında en az üç saaat  fasıla olması gerekir.  Zira, istirahate geçmesi gereken, dinlenmesi gereken organlarının biz uykuda iken çalışmak zorunda kalması, bedenin yorulmasına ve zamanla bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

 Vildan Akbulut

  

Yorumlar