Kadınlara örnek girişimci

Örnek

  /   511   /   03 Mayıs 2014, Cumartesi

Haber7
 Yazdır
1 çocuk annesi Yasemin Paşalıgil, şirket sahipliğine kadar yükselerek kadınlara örnek bir işletmeci oldu.

  

Dedesinin süt ve mamulleri şirketi bulunan Yasemin Paşalıgil, Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde Gıda Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra kendi şirketlerinde çalışmaya başladı. Paşalıgil, önce tek tek köylere giderek süt topladı, sonrasında ise gösterdiği azmi ile şirket yöneticisi statüsüne yükselme şansını elde etti.

Çalışmaya başladığı sıralarda süt toplamanın yanı sıra, köylüleri üreticilik konusunda da bilinçlendiren Yasemin Paşalıgil, bunu daha da ilerleterek bireysel ve kurumsal danışmanlık hizmetleri vermeye de başladı. İş hayatına başladığı dönemi anlatan Paşalıgil, uzun yıllar günde 17 saat çalıştığını belirtti.

Paşalıgil, ‘‘İşimi daha iyi yapabilmek için köylerden nasıl süt alınır, süt nedir, ne değildir, okuldaki teorik bilgileri nasıl pratik hale çevirebileceğimi öğrenmem gerekiyordu. Bunun için köylerden süt toplayarak ve süt analizlerini tek tek yaparak başladım. Bu şekilde sütün nasıl peynire dönüştürülebileceğini öğrendim. İşletmeyi daha iyi yönetebilmek için yüksek lisansımı yaptım ve dedemizden kalan, babamızın sürdürdüğü ve bizim üçüncü kuşak olarak devam ettirdiğimiz işletmemizi büyütme yolunda adımlar attım'' dedi.

20 TON KAPASİTELİ İŞLETMEYİ O YÖNETİYOR

Şu an günlük 20 ton süt kapasiteli bir fabrikası, çalışanları ve perakende satış mağazası bulunan Yasemin Paşalıgil, fabrikasında beyaz peynir, süzme yoğurt ve tereyağı ürettiklerini ifade etti. İzmit, Adapazarı, Bursa ve İstanbul'a ürün gönderdiklerini kaydeden Paşalıgil, ‘‘Eskişehir'in civar köylerinden, Mahmudiye ve Seyitgazi ilçelerinden sütlerimizi alıyoruz. Analizlerimizi yaptıktan sonra uygun şartlarda üretim planına göre işliyoruz. Üretime güzel dualar, iyi niyetlerle gerçekleştirmek benim için çok önemli'' şeklinde konuştu.

KADINLAR İŞ HAYATINDA DAHA ÇOK YER ALMALI

Paşalıgil ayrıca, ustalık sertifikası alarak Eskişehir'in tek kadın peynir ustası olarak ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan Kadın Girişimciler Kurulu'nda görev alarak kadınların iş hayatında daha çok yer almaları için destek olmaya devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

  

İlişkili İçerikler

Iğdır'da 20 yıldır kasaplık yapan Aşkın Necili, evinin geçimini sağlamaya çalışıyor.
Daha fazlası için tıklayın.

Yorumlar