Aroma terapi uygulama yöntemleri 2

Halis Sağlık

  /   986   /   06 Nisan 2019, Cumartesi

 Yazdır

Aromaterapi Masajı, adale, eklem, başağrısı,sırt ağrısı, uykusuzluk, sindirim sorunları ve adet öncesi sıkıntılarda etki göstererek rahatlama sağlamaktadır.

Aroma terapi uygulamaları ve etkileri

  

En yaygın Aromaterapi uygulama şekillerinden biri hepimizin bildiği veya duyduğu  Aromaterapi Masajı’dır. Aromaterapi Masajı Alternatif ve Destekleyici Tıp tarafından kabul edilen ; Uçucu yağların doğal terapötik etkileri ile masaj terapisinin rahatlatıcı etkisinin bileşimi olan bir uygulamadır.

Aromaterapi Masajı vücutta hem fiziksel, hem ruhsal hem de spiritüel olarak  3boyutlu bir etki gösterir ve mutlaka uzman masör veya masözler tarafından  yapılmalıdır. Aromaterapi masajı tüm vücut, sırt, boyun , gövde, kollar ve bacaklara uygulanacağı gibi sadece sırt veya yüz bölgesine de yapılabilir.

Aromaterapi Masajı için kullanılan daha önce bahsettiğimiz sabit yağlarla seyreltilmiş 1 ila 3 uçucu yağın karıştırılmasıyla uygulanır.  Masaj yağı karışımı hazırlanırken yaklaşık 30 ml taşıyıcı yağ (örneğin badem yağı, jojoba yağı, zeytinyağı v.b)ile 10 damla uçucu yağ (örneğin yasemin, gül, lavanta, ylang ylang) karışımı kullanılır. Bu oran ve hazırlık kullanılacak yağlara göre değişir, bu sebeple  bilinçli ve uzman bir kişi tarafından hazırlanılması önerilir. Uçucu yağlar kesinlikle direkt olarak seyreltilmeden cilde sürülmemelidir. Ayrıca uçucu yağlar göz, mukoza ve hassas bölgelere temas ettirilmemelidir.

Aromaterapi Masajı, adale, eklem, başağrısı,sırt ağrısı, uykusuzluk, sindirim sorunları ve adet öncesi sıkıntılarda etki göstererek rahatlama sağlamaktadır.

Aromaterapi masajı yağ karışımı kullanılan uçucu yağların farklı özelliklerine göre seçilir;

Yatıştırıcı etki için: Papatya, lavanta, Itır

Yükseltici etki için: Ylang Ylang, Neroli, Misk Adaçayı

Enerji verici etki için: Biberiye

Güzel duygular ve pozitif düşünce için: Gül, Yasemin

Solunum yollarını rahatlatmak için: Ökaliptüs, Çam, Çay ağacı

Aromaterapi Masajının faydaları hakkında yapılmış olan klinik çalışmalar , çok ciddi hastalık durumlarında bile masajın destekleyici olarak pozitif etkisi olduğunu kanıtlamıştır

Aromaterapi Masajı yaptırmadan önce alerjik cilt reaksiyonları olan kişilerin bunu belirtmeleri ve Aromaterapi Masajından kaçınarak uçucu yağ kullanılmadan sadece sabit yağlarla yapılan masaj türlerini tercih etmeleri gerekir.

Ayrıca Hamile ve emziren annelerin de Aromaterapi Masajı yaptırmamaları  gerekir.

Aromaterapi masajı yanık, yaralı, iltihaplı veya kırık olan bölgelere uygulanmamalıdır

Aromaterapi Masajı sonrasında bedenen ve ruhen sağlanan rahatlama ve masajın etkileri kullanılan yağlara bağlı olarak 24-48 saat arası devam etmektedir.

 Düzenli yapılan Aromaterapi masajı uygulamalarıyla beraber rahatsızlık ve şikayetlerin hafiflediği ve sonlandığı gözlemlenmektedir.

Haftada bir kez yapılan tüm vücut Aromaterapi masajı , vücudu rahatlatır, toksinlerinden arındırır, stresi azaltarak vücudun kendi kendini iyileştirme sürecini aktive ederek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

 

  

Yorumlar