Hatmi çiçeği nedir hangi hastalıklarda kullanılır

Şifa Bahçesi

  /   1625   /   10 Temmuz 2019, Çarşamba

 Yazdır

Hatmi bitkisi genel anlamda mikroplara ve hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı özelliktedir. Hatmi bitkisinin içindeki çok sayıda vitamin, mineral ve bileşenler, antioksidanlar başta böbrekler ve karaciğer olmak üzere tüm organları koruyucu ve güçlendiricidir. Özellikle de tehlikeli toksinleri vücuttan atarak vücudun direncini artırır.

  

Hatmi; bir yıllık, otsu, tüylü, odunsu bir bitkidir ve solgun mor ya da pembe renklerde çiçek açar. Hatmi bitkisi bu çiçeklerle birlikte yuvarlak ve düz meyveler de verir. Hatmi, genellikle bahçelerde, çitlerde ve yol kenarlarında yabani olarak yetiştirilmektedir. Hatmi çiçeği, uzun yıllardır kırsal kesimlerde bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakta ve yapılan araştırmalar da hatmi çiçeğinin tıbbi değerini ortaya koymaktadır. Genellikle yatıştırıcı ve iyileştirici özellikleriyle bilinen hatmi çiçeği; böbrek taşı, ağrılı öksürük, bronş spazmı, gastrit, peptik ülser, gastroözofageal reflü, hiatal fıtıklar, sistit, renalin kolik gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmaktadır. Bu şifa kaynağı hatmi çiçeğinin genellikle taze tüketilmesi önerilmekteyse de, kurutularak da tüketilebilmektedir.

İdrar söktürücüdür

Hatmi çiçeği, idrar akışına yardımcı olan güçlü bir idrar söktürücü olarak bilinir. Hatmi çiçeği sayesinde böbrekler ve mesanede biriken toksinler idrar yoluyla doğal olarak atılır. Bu sayede özellikle kadınların muzdarip olduğu vücutta biriken su, şişkinlik sorunu da azalır.

Enfeksiyonlarla savaşır

Hatmi çiçeği, vücudun doğal dengesini bozan mikro organizmalarla mücadele etme özelliğine sahiptir. Özellikle ağız ve boğaz bölgesinde oluşan zararlı organizmaların doğal yolla etkisiz hale getirilmesinde hatmi çiçeğinden faydalanılır. Hatmi çiçeği diş etinde ve boğazda oluşan enfeksiyonlara karşı da güçlü bir savaşçıdır.

Ağrıyı dindirir

Hatmi çiçeği, ağrı hissedilen bölgeye topikal olarak uygulandığında ağrıyı dindirebilmektedir. Yaralanma durumunda, hatmi çiçeği lapa haline getirilir ve etkilenen bölgeye uygulanır. Hatmi çiçeğinin yapraklarında bulunan maddelerin ağrı ve acıyı kısa sürede yatıştırdığı biliniyor.

Sindirim sistemini destekler

Sindirim ve bağırsak sorunları için kurutulmuş hatmi çiçeği ya da tohumu çayı içilmesi önerilir. Hatmi çiçeği çayı sindirim sistemini düzenlemeye ve mide, bağırsak gibi organlardaki rahatsızlığı hafifletmeye yardım edici doğal bir müshil etkisi gösterir.

Uykusuzluğu giderir

 

 

 

Hatmi çiçeği, sahip olduğu uçucu yağlar sayesinde kişinin uykuya dalmasını kolaylaştırır. Akşamları içilen bir fincan hatmi çiçeği çayı zihni ve vücudu dinlendirir ve daha rahat bir uyku uyumayı sağlar.

Soğuk algınlığı ve gribi yatıştırır

Özellikle kış aylarında soğuk havadan olumsuz etkilenmemek için hatmi çiçeği öneriliyor. Hatmi çiçeği çayı iltihaplı bölgeyi ve çoğunlukla da boğaz ağrısını yatıştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve balgam atmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak da son bilimsel çalışmalar hatmi çiçeği çayının güçlü bir öksürük kesici olduğunu göstermiştir.

Kalp dostudur

Hatmi çiçeğinin şifa veren özelliği yüzyıllardır bilinmekte ve faydalarını destekleyen araştırmalara da her geçen gün yenisi eklenmektedir. Bu bağlamda 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, hatmi çiçeği tüketimi kan lipid profili ve karaciğer fonksiyonu üzerinde olumlu etki göstermektedir. Araştırmacılar hatmi çiçeğinin kalp hastalıklarının nedenlerinden olan hem akut hem de kronik inflamasyona karşı anti inflamatuar etkiler gösterdiğini tespit etmişlerdir.

İyi kolesterolü yükseltir

Hatmi çiçeği ile ilgili yapılan araştırmalar, hatmi çiçeğinin karaciğer enzimlerini bozmadan iyi kolesterol seviyesini yükselttiği gösteriyor. İyi kolesterolün artması da aslında başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalığın önlenmesi demektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hatmi bitkisi genel anlamda mikroplara ve hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı özelliktedir. Hatmi bitkisinin içindeki çok sayıda vitamin, mineral ve bileşenler, antioksidanlar başta böbrekler ve karaciğer olmak üzere tüm organları koruyucu ve güçlendiricidir. Özellikle de tehlikeli toksinleri vücuttan atarak vücudun direncini artırır.

Cilt sağlığını destekler

Hatmi bitkisi; ciltte oluşan tahrişi doğal olarak tedavi eder, morluklar, kesikler, yaralar ve yanıklar için de etkili bir şifa kaynağıdır. Hatta cilde faydalarından dolayı hatmi bitkisi, yaşlanma karşıtı ürünlerin de içeriğinde bulunmaktadır. Bunun için düzenli olarak hatmi çayı tüketimi ya da cilt sorunlarında topikal olarak hatmi bitkisi uygulanması önerilir.

Üst solunum yollarının sağlığını korur

Hatmi çiçeği, antibakteriyel ve antitusif özelliklere sahiptir. Bu sebeple de ağızdan alındığında boğaz ve ağızda bulunan iltihaplanmaları tedavi edebilir. Hatmi çiçeğinin antitusif özellikleri boğazın daha fazla tahriş olmasını önler ve kuru öksürüğü de azaltır.

Kilo verme sürecini destekler

Hatmi bitkisi vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Bu sebeple de özellikle kadınların muzdarip olduğu şişkinlik ve ödemden kaynaklı sorunlar en aza indirilir. Bir de hatmi bitkisinin uzun süreli tokluk verme ve midede şişkinlik oluşmasını önleme özellikleri göz önünde bulundurulduğunda kilo vermek isteyenlere hatmi bitkisi önerilebilir.

Hatmi çiçeği çayının hazırlanışı

Hatmi çiçeği çayı soğuk ya da sıcak su ile hazırlanabilmektedir. 1 bardak sıcak ya da soğuk suyun içine 1 tatlı kaşığı hatmi çiçeği atıp demlenmesini beklemek gerekiyor. Sıcak su ile demleniyorsa 10- 15 dakika beklemek yeterliyken, soğuk suda yarım saat beklemesi gerekir. Ardından gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Hatmi çiçeği çayının günde 1 bardak, gerekiyorsa en fazla 2 bardak tüketilmesi yeterlidir. Daha fazla tüketilmemelidir.

Hatmi çiçeği çayının faydaları

Hatmi çiçeği çayı; A, B ve C vitaminleri açısından çok zengindir. Ayrıca magnezyum, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko içeren minerallerinin de doğal bir kaynağıdır. Bunlara ek olarak da; amino grup asitler, flavonoidler, kumarik asit, pektin, müsilaj ve uçucu yağlar gibi bileşenler hatmi çiçeği çayının içinde bulunmaktadır. İşte bu unsurları sağlayan antioksidan özellikleri sayesinde, hatmi çiçeği çayı tüm vücut sağlığı için oldukça faydalıdır.

Böbrek taşı sorunundan doğal olarak kurtulmaya yardım eder.

Sindirim sistemi ile ilgili bozuklukların tedavisinde etkilidir.

Balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Mukusu temizleyerek, boğmaca, bronşit, plörezi ve göğüs tıkanıklığı gibi pek çok üst solunum yolu sorunlarının giderilmesini sağlar.

Diüretik (idrar söktürücü) etki gösterir.

Toksinlerin vücuttan doğal olarak atılmasına yardımcı olur. Bu sebeple de karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını artırır.

Kış aylarında tüketmek için çok doğru bir çay seçeneğidir. Çünkü soğuk algınlığı ve gribi önlemekte çok etkilidir.

Düzenli olarak tüketildiğinde vücut direncini arttırır.

Hatmi çiçeği tüketecek olanlara öneriler

Hatmi çiçeği bir ilaç değil, bazı hastalıklarda tedaviye yardımcı bir doğal takviyedir. Bu bakımdan her hangi bir hastalığı olan, ilaç kullanan kişilerin doktora danışmadan hatmi çiçeği tüketmeleri önerilmez.

Diğer doğal ürünler gibi hatmi çiçeğinin de fazla tüketilmemesi gerekiyor. Günde bir bardak hatmi çayı yeterlidir.

Soğuk mizaçlı olanların bir miktar bal ile tatlandırıp içmeleri önerilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde hatmi çiçeği tüketiminin sonuçlarına dair yeterli veri bulunmamaktadır. Bu bakımdan hamilelik ve emzirme dönemlerinde hatmi çiçeği tüketilmemesi önerilir.

Hatmi çiçeği kan şekeri değerine etki edebilmektedir. Bu bakımdan şeker hastalığı bulunanlar doktorun önerisi olmadan hatmi çiçeği tüketmemeliler.

Her hangi bir sebepten dolayı ameliyat olacak kişiler, ameliyattan 2 hafta öncesinde hatmi çiçeği tüketimini kesmelidir.

  

Yorumlar