Vücutta protein eksikliğinin belirtileri

Halis Sağlık

  /   1072   /   17 Ağustos 2019, Cumartesi

 Yazdır
Vücudunuzda protein eksikliği olduğunu nasıl anlarsınız

  

Protein vücudumuzdaki hayati görevleri yerine getiren bir yapı taşıdır. Onun bu denli hayati önem taşıması, vücudun birincil önceliklerinden olmasını sağlar. Yeteri kadar protein tüketmemek birçok sağlık sorununa neden olur. Kaslar, dokular, iç organlar, kan hücreleri, savunma mekanizmaları, saç, tırnak ve deri hücrelerinin yapısında yer alır. Besinlerden alınan proteinler bağırsaklara aminoasit olarak ulaştırılır. Aminoasitler karaciğere ulaşır ve vücudun ihtiyaç duyduğu proteine dönüştürülür. Bazı aminoasitler vücutta üretilebilirken bazıları besinler yoluyla alınmalıdır. Proteinler önemli maddelerin taşınmasını da sağlar. İyonlar ve besin maddelerinin hücrelere ve hücrelerden dışarı taşınmasını sağlar. Proteinler vücudumuzu korur ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Genç ve güzel görünmeyi de sağlar. Deri hücrelerinin yenilenmesinde etkin rol oynar.

PROTEİN EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uzmanların kilo paşına 0.8 gram protein tüketilmesi gerektiği hakkında uyarılarda bulunuyor. Ancak kişi başına düşen protein miktarı, birçok insanın bu oranın altında protein tükettiğini belirtiyor. İşte beslenme uzmanı Rick Hay ve May Simpkin tarafından yapılan araştırmaya göre protein eksikliği çektiğinizin 7 işareti.

 Protein düşüklüğü plazmanın kimyasal ve fiziksel dengesini bozacağından organizmada önemli belirtilere yol açar.

 Ödem: Deri alt kısmında sıvı birikmesidir ve en sık bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerini etkiler. Fakat vücudun rastgele bir yerinde de olabilir.

Çok fazla tatlı ve tuzlu eksikliği hissetmeniz: Protein, şekerin kana salınımı yavaşlatarak, kan dolaşımının dengede kalmasını sağlar.

Kaslarınızın zayıflaması: Protein, kaslarınızın gelişimi ve yaralarınızın onarımı için vücudun ihtiyaç duyduğunuz ana besindir.

Saçlarınızın dökülmesi: Vücutta yeteri kadar protein olmaması durumunda hücreler kendini yenileyemiyor.

Bağışıklık sisteminizin zayıflaması: Sık sık hastalanmanız da yeteri kadar protein almadığınızın önemli bir işareti

  Dikkat dağınıklığı: Proteinler, serotonin, dopamin gibi mutluluk dinginlik salgılayan önemli hormonların temel yapı taşıdır.

Uykusuzluk: Protein eksikliği, hormon üretimini tehlikeye atarak gece uykusunu bozacak dengesizliklere neden olur.

Stres: Protein eksikliği durumunda dokuların kendini yenileyememesi vücut ve beyin fonksiyonlarında aksamalara neden olarak stresinizi arttırır.

  

Yorumlar