17 yaşındaki Rümeysa dünyanın en uzun kızı

Şifa Bahçesi

  /   748   /   25 Haziran 2014, Çarşamba

CİHAN
 Yazdır

Safiye – Haydar Gelgi çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Rümeysa Gelgi (17) doğuştan genetik weaver sendromu rahatsızlığına sahip.

17 yaşındaki Rumeysa, 2.13 metre boyu ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

  

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Rümeysa Gelgi, ayakta 2 metre 13, yatarak 2 metre 17 santimetrelik boyuyla 18 yaş altı dünyanın en uzun genç kızı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Rümeysa'nın sertifikası 9 Temmuz'da Safranbolu'da törenle verilecek.

Safiye – Haydar Gelgi çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Rümeysa Gelgi (17) doğuştan genetik weaver sendromu rahatsızlığına sahip. Hızlı büyüme sorunu olan sendromu yaşayan Gelgi, 2012 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurduğunu belirtti.

Rümeysa Gelgi, "Ben Weaver Sendromu denilen sendroma sahibim. 2012 yılında Guinness Records'a başvurdum. Belli bir bekleme süresinden sonra 2103 yılının sonunda bu bekleme sürem bitti. 2014 yılının Mart ayında Guinness'ten yetkililer gelerek resmi ölçümümü yaptılar. Gerekli kanıtları alıp Londra'ya sundular. Bir ay sonra da 18 yaş altı dünyanın en uzun genç kızı unvanımı onayladılar. Çok mutluyum ve heyecanlıyım. 9 Temmuzda sertifikamı alacağım. O günü iple çekiyorum." dedi.

Baba Haydar Gelgi ise kızının üçüncü çocuğu olduğunu belirterek, "Doğuştan Weaver Sendromu denilen sendroma sahip. 18 yaş altı dünyanın en uzun kızı unvanına sahip. Yapılan resmi ölçümlerle ayakta 2 metre 13 cm, boylu boyunca yatarak ise 2 metre 17 cm boyunda. Kızım böyle bir ödül aldığı için mutluyum." diye konuştu.

Guinness World Records Türkiye Hakemi ve Sorumlusu Şeyda Subaşı tarafından yapılacak tescil programı ise Safranbolu Misak-ı Milli Meydanı'nda 9 Temmuz'da teravih namazı sonrasında gerçekleştirilecek.

  

Yorumlar