Dil ve Kulak Kapısı

İlim İrfan

  /   914   /   11 Mayıs 2020, Pazartesi

 Yazdır

  

Allah önce kalbine istek verir, kul ondan sonra eşiğe baş koyup ibadete başlar. Allah muvaffak kılmadıkça kul, başkalarına iyilik edebilir mi hiç! Sen dilin ikrarına bakma, dile söyleme kudretini kim verdi, ona bak. Göklere ve yere açılan marifet kapıları Ademoğlunun gözleridir.

Allah, senin yüzüne bu kapıları açmasaydı, inişi yokuşu fark edemezdin. Allah yoktan baş ve el yarattı.. Birine cömertlik, öbürüne secde verdi. Öyle olmasaydı; el nasıl cömertlik edecek, baş ne diye secdeye gidecekti! Allah gönül sandığının anahtarı olsun diye hikmetiyle insana dil ve kulak verdi. Dil söylemeseydi kimse kimsenin gönül sırrını anlamaz; kulak çalışıp duymasaydı, akıl sultanına haber ulaştırılamazdı.

Bana hanendelerin tatlı dilini; sana bilginlerin anlayış kulağını bahşeden Yüce Allah`a daima şükretmeli. Bu ikisi; emir erleri gibi hep kapıda durur. Sultandan sultana haber taşırlar. Amelim iyidir diye böbürlenme! Hakk kapısından baktığında her şeyin onun takdiriyle ortaya çıktığını görürsün. Bahçıvanın padişah köşküne hediye ettiği yemiş yine onun bahçesindendir.

SADİ ŞİRAZİ

  

Yorumlar