Göz kararması neden olur?

Halis Sağlık

  /   903   /   18 Mayıs 2020, Pazartesi

 Yazdır

  

Sıklıkla başımıza gelen bir rahatsızlık olan göz kararması, tek başına bir hastalık değil, altında yatan başka bir hastalığın semptomu olarak görülür. Bazen basit tedavi yöntemleriyle önüne geçilebildiği gibi riskli hastalıkların da habercisi olmaktadır. Bu nedenle sıklıkla göz kararması yaşayan birinin ilk olarak doktora başvurması tavsiye edilir. İşte göz kararmasının nedenleri ve altında yatan hastalıklar.

Gün içinde çok fazla karşılaşılan göz kararma sorunu genellikle tansiyon düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalmak göz içinde bulunan kılcal damarlardan kan dolaşımının azalmasına neden olmaktadır ve aniden hareket edince de göz kararması ve boş dönmesi yaşanmaktadır. Beyin kan dolaşımının da yetersiz olması göz kararmasına neden olan faktörlerdendir. Özellikle de uzun süre hareket etmemek beyin ve gözdeki kan akışını yavaşlatmaktadır. Göz kararması ve onunla birlikte gelen baş dönmesine engel olmak için uyanınca, uzun süre oturunca ve hareketsiz kalınca daha yavaş harekete geçilmesi önerilmektedir. Ancak çok fazla yaşanan göz kararması ve göz ve beyin fonksiyonlarına bir soruna işaret edebileceğinden doktora danışılması önerilmektedir.

GÖZ KARARMASI NEDEN OLUR?

Günlük hayatta sıklıkla yaşanan göz kararması genellikle göz içinde bulunan kılcal damarlarda kan dolaşımının azalmasından kaynaklı görülür. Tansiyon düşmesi, yükselmesi, mide bulantısı ve açlık gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Ancak göz kararması beyinde oluşan tümöre bağlı olarak da görülebildiği için muhakkak doktora başvurulmalıdır. Göz kararması genel olarak uzun süre hareketsiz kalıp kan dolaşımının yavaşlamasından kaynaklı görülür. Kronik rahatsızlığı olan kişilerde de göz kararması bir semptom olarak görülmektedir. Özellikle vertigo ve migren hastalığı olan kişilerde gün içinde çok fazla görülmektedir ve bunu doktor kontrolünde tedavi etmek gerekir. Göz kararmasının genel olarak nedenleri şöyledir:

Uzun süre aç kalma
- Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral eksikliği
- Gün için az su tüketimi
Sıcak havaya maruz kalma
Yorgunluk
Yoğun çalışma temposu
Tansiyon düşmesi ve yükselmesi

GÖZ KARARMASI HANGİ HASTALIKLARA İŞARET

Tansiyon düşüklüğünden ve yükselmesinden kaynaklı olarak görülebildiği gibi vertigo ve migrenden kaynaklı da görülebilir. Bu hastalıklar rutin müdahalelerle engellenebilir. Ancak göz kararması daha riskli hastalıkların da habercisi olduğundan dikkate alınarak uzmana danışılmalıdır. Özellikle beyin damarlarında kan dolaşımının yeterli olmaması ve beyinde oluşan bir tümör kendini göz kararmalarıyla belli etmektedir. Sık yaşanan göz kararmalarını dikkate alarak uzman bir doktora gidilmelidir. 

GÖZ KARARMASI NASIL GEÇER?

Göz kararması tek başına bir hastalık değildir, bundan dolayı da tek başına tedavi edilmesi de mümkün değildir. Göz kararmasının neyden kaynaklı olduğunu tespit edip ona göre tedavi uygulanması doğrudur. Göz kararmasının altında yatan hastalıkların tespit edilebilmesi için gerekli kontrollerin yapılıp tedaviye başlanması gerekir. Her hastalık için aynı bir yöntem uygulanarak göz kararmalarının önüne geçilebilir. Örneğin şeker düşmesine karşı yemek yiyerek göz kararmasını engelleyebilir. Tansiyon hastalarının (düşük ve yüksek) bunun takibini yaparak doğru beslenmeleri ve ilaçlarına dikkat etmesi gerekir. Yeme bozukluklarından ve günlük çalışma temposundan dolayı göz kararması yaşanıyorsa daha sağlıklı ve dikkatli beslenerek göz kararmalarını tedavi etmek mümkündür. Ama en önemlisi göz kararmasının neyden kaynaklı olduğunu tespit etmek için muhakkak doktora gidilmesi gerekir.

GÖZ KARARMASINA NE İYİ GELİR? 

1- Domates: göz tansiyonuna iyi gelen domates ve domates suyu her sabah tüketildiğinde göz kararmasına iyi gelecektir. 
2- Su: Gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu suyu alarak göz kararmasına engel olunabilir
3- Meyve: Meyveler içerdiği besin değerleri sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayarak göz kararması engellemektedir.
4- Havuç: Göz sağlığı için oldukça faydalı olan havuz, düzenli tüketilmesi durumunda göz kararmasına iyi gelmektedir
5- Düzenli Beslenme: Özellikle şeker hastalarının beslenmelerine dikkat ederek kandaki şeker dengesini koruması gerekir.


  

Yorumlar